Bratislava 8. apríla 2019 (HSP/Foto: RCEFSPK)
 
V bilingválnych gymnáziach Ivana Horvátha a Alberta Einsteina v Bratislave sa konali otvorené hodiny ruštiny na tému „Ruský jazyk v mojej budúcnosti“. Podobné otvorené hodiny a semináre sa uskutočnili v niekoľkých európskych krajinách – v Bulharsku, Česku, Chorvátsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku

Na snímke študenti

Projekt zorganizoval Dobročinný fond napomáhania zachovaniu kultúrneho dedičstva „Pokrok“ za podpory ministerstva vzdelania Ruska. Ruské centrum pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave je spoluorganizátorom tohto projektu na Slovensku. Projekt tiež podporila Prešovská univerzita a Zväz Rusov na Slovensku. C
ieľom projektu je popularizácia ruského jazyka a kultúry, vypracovanie a demonštrácia moderných technológií v sfére vzdelania, ich realizácia vo vzdelávacom procese.
Otvorené hodiny ruštiny v bilingválnych gymnáziách Ivana Horvátha a Alberta Einsteina v Bratislave sa uskutočnili v zaujímavej interaktívnej a hravej forme. Od ruských odborníkov sa gymnazisti dozvedeli veľa zaujímavých vecí o moderných tendenciách a vývoji ruštiny, o prieniku slov z iných jazykov a informačnej oblasti, o širokých možnostiach využitia ruštiny vo vzdelaní, povolaní a cestovaní.
Organizátori prezentovali interaktívne predmety, ktoré napomáhajú v štúdiu ruštiny, ako napríklad, „živé portréty“ Petra Prvého a Jekateriny Druhej, „rozprávajúce podstavce pre poháre“ a pod. Na každom predmete bol uvedený kód, pri kopírovaní ktorého, napríklad, na smartfon sa objavuje obraz a zvuk, portréty akoby rozprávajú svoje historky. Podobné novinky značne povzbudili záujem gymnazistov.

Na snímke študenti

Otvorené hodiny ruštiny v bilingválnych gymnáziách Ivana Horvátha a Alberta Einsteina v Bratislave sa uskutočnili v dvoch triedach v každom gymnáziu. Po skončení hodín gymnazisti získali certifikáty a interaktívne darčeky.
V závere sa uskutočnil okrúhly stôl s profesormi gymnázia. Odborníci z Ruska podrobne porozprávali o inovačných metódach vzdelávania. Po skončení okrúhleho stola pedagógovia získali metodické príručky a materiály.
Eugen Rusnák
 
Príspevok V bilingválnych gymnáziach Ivana Horvátha a Alberta Einsteina v Bratislave sa konali otvorené hodiny ruštiny na tému „Ruský jazyk v mojej budúcnosti“ zobrazený najskôr Hlavné správy.