Rím 21. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Chiara Carenini)

Migrácia sa stáva hlavnou predvolebnou témou aj v Taliansku, ktoré je známe masívnym prílevom žiadateľov o azyl na jeho pobrežie. Ako uvádza Aktualne.cz, tisíce imigrantov prevažne zo severnej Afriky tu žijú v opustených budovách vo veľkých mestách, kde vytvárajú akési osady. Samotní migranti kritizujú zaobchádzanie s nimi a pomalú prácu talianskych úradníkov. “Nie sme pre nich ľudia, sme zvieratá,” hovorí migrantka Francesca Agostinhová. “Pre mnoho Talianov je násilie páchané voči nám normálne. Sme len černosi,” uvádza nešťastná žena.
Ilustračné foto

Vlani v auguste ženu miestna polícia vysťahovala z prázdnej budovy, ktorú obývala sa 40 ďalšími rodinami. V Ríme takýmto spôsobom podľa denníka The Guardian žijú tisíce imigrantov prevažne zo severnej Afriky. Koncentrujú sa v prázdnych nepoužívaných budovách bez kúrenia, vody a elektriny. Mnohí z nich prišli do Talianska len nedávno a nepodarilo sa im dostať do oficiálnych azylových centier, nedostali právnu podporu ani jazykovú prípravu. Niektoré rodiny sa tu ocitli po tom, čo ich ostatné štáty EÚ, vrátili do Talianska ako prvej krajiny vstupu do únie.
“Neexistuje tu žiadne sociálne začlenenie, takže aj tí, ktorí získajú povolenie na pobyt, zostávajú bez domova a bez práce,” hovorí Roberto Viviani, ktorý pred tromi rokmi pomáhal vzniku provizórneho tábora pri rímskej stanici Tiburtina, ktorý už polícia viackrát zrušila. “Ľudia sú nútení okupovať prázdne budovy, aby mali aspoň strechu nad hlavou,” dodáva Viviani.
Tisíce migrantov žijú aj v Palazzio Selam, bývalej univerzitnú budove na okraji Ríma. Médiá uvádzajú, že ide o najväčšie utečenecké geto v Európe. Ďalšie stovky ľudí okupujú opustené továrne a prázdne kancelárske budovy alebo stanujú na parkoviskách.
Za posledné štyri roky získalo azyl v Taliansku 120 000 ľudí. Mnoho z nich sa ocitlo bez domova a bez prostriedkov.
Reálne zmýšľajúci kompetentní na čele so starostkou Ríma Virginiou Raggiovou z Hnutia piatich hviezd vlani v lete požiadali o pozastavenie prijímania nových prisťahovalcov.
Na talianskej politickej scéne silnie pravicová protimigračná vlna, ktorá ťaží z utečeneckej krízy pred blížiacimi sa voľbami. Tie sa budú konať budúci nedeľu 4. marca.
Pravicová strana Liga severu, sľubuje napríklad masové deportácie žiadateľov o azyl prichádzajúcich z Afriky. Podľa odborníkov je takýto plán nerealistický. Pokiaľ ale vo voľbách uspeje stredopravá koalícia, v ktorej je aj Liga severu, mohla by táto populistická strana skutočne ovplyvňovať vysokú politiku. Stredopravú koalíciu vedie bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi sa stranou Forza Italia. Ten by v prípade víťazstva mohol rozhodovať o budúcom predsedovi vlády.
Mimovládne organizácie a samozvaní odborníci s plánom na vyhostenie neúspešných žiadateľov nesúhlasia. “Proces vysídľovania migrantov je obtiažny a nákladný a z medzinárodného hľadiska bude masová deportácia v Európe veľmi kontroverzná,” myslí si expert analytickej spoločnosti Eurasia Group Riccardo Fabiani. “Samozrejme že môžete vyslať políciu a zadržať 5000 migrantov a potom to predložiť voličom tak, ako by ste niečo skutočne robili, ale nebude to mať žiadny skutočný dopad.”