Berlín 16. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Kay Nietfeld)

Dejiskom rozhodujúcich hodín pre úspech či neúspech rokovaní o vzniku tzv. jamajskej koalície na celoštátnej nemeckej úrovni bude dnes večer a v noci Berlín.
Na snímke zľava hlavný vyjednávač nemeckých Zelených Cem Özdemir, šéf CSU Horst Seehofer, predseda liberálov z FDP Christian Lindner a nemecká kancelárka a šéfka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová počas sondážnych rokovaní v berlíne

Mnohohodinový maratón sondážnych rokovaní straníckych expertov a lídrov únie CDU/CSU, FDP a zelených by po asi dvojhodinovej prestávke mal pokračovať krátko pred 20.00 h. Znalci pomerov rátajú s tým, že na rozlúsknutie ešte otvorených otázok budú aktéri rokovaní pokračovať v rozhovoroch až do hlbokých nočných hodín, a to najskôr na úrovni 52 vyjednávačov a následne na úrovni predsedov zainteresovaných strán a expertov každej strany na danú tému.
Za možný, ale nepravdepodobný variant je v súčasnosti považované predĺženie sondážnych rokovaní o deň, prípadne viac dní, čo by znamenalo, že ich rozuzlenie prinesie nasledujúca noc.
Práve sondážne rokovania by mali vyústiť v rozhodnutie o začatí koaličných rokovaní predstaviteľov spomínaných štyroch strán, ktoré vzhľadom na rozhodnutie sociálnych demokratov z SPD odísť do opozície fakticky nemajú alternatívu, iba ak v podobe vypísania ďalších volieb. O tých však všetci zainteresovaní vedia, že by zásadný posun v rozdelení hlasov nepriniesli, ibaže v ich neprospech.
Najčítanejší nemecký denník Bild zhrnul vo svojom internetovom vydaní problémy účastníkov rokovaní do sloganu o nutnosti rozlusknúť sedem orieškov.
V oblasti daní, financií a rozpočtu sa želania aktérov rokovaní pohybujú na úrovni 100 miliárd eur podľa prepočtov expertov strán únie, čo znamená, že všetci budú musieť akceptovať škrty.
Vo sfére ochrany klímy sa síce všetky strany hlásia ku klimatickým nemeckým cieľom i cieľom medzinárodného spoločenstva, avšak miera zníženia získavania energie z uhoľných elektrární či zníženia produkcie oxidu uhličitého je predmetom sporov.
Téma migrácie naďalej predstavuje predmet značného sporu medzi stranami únie CDU/CSU, ba aj FDP na strane jednej a zelenými na strane druhej. CDU už signalizovala pripravenosť na kompromis, ak by zelení tiež prejavili ochotu ustúpiť od svojich požiadaviek.
V oblasti vnútra, bezpečnosti a právneho štátu je hlavnou spornou otázkou uchovávanie údajov.
Vo sfére európskej politiky žiada Kresťanskosociálna únia (CSU) prerušenie prístupových rokovaní s Tureckom, zelení sú za ich zmrazenie, kým prerušenie by považovali za chybný signál. Problematické otázky jestvujú aj v oblastiach dopravy a obrany.