Berlín 7. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Michael Kappeler)

Druhá fáza sondážnych rokovaní, ktoré by mali v Berlíne vyústiť do koaličných rozhovorov predstaviteľov strán únie CDU/CSU, liberálov z FDP a zelených, sa v utorok začala v nemeckej metropole.
Tímy jednotlivých strán by sa mali v utorok venovať okrem iného témam ako Európa, zahraničná a obranná politika, vzdelávanie a digitálna agenda.
Na snímke nemecká kancelárka a líderka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová (druhá sprava) máva na balkóne s členmi svojej delegácie počas koaličných rokovaní o zostavení vlády so Slobodnou demokratickou stranou (FDP), Kresťanskosociálnou úniou (CSU) a Stranou zelených V pondelok večer sa v Berlíne uskutočnilo stretnutie lídrov CDU/CSU Angely Merkelovej a Horsta Seehofera so spolupredsedami zelených Katrinou Göringovou-Eckhardtovou a Cemom Özdemirom, ako aj predsedom i podpredsedom FDP Christianom Lindnerom a Wolfgangom Kubickym. Jeho cieľom bolo vytvoriť vhodný základ pre dnes otvorené rozhovory o odborných otázkach.
Tak liberáli, ako aj zelení naznačili istú pripravenosť na kompromisy v otázkach, v ktorých sa ich postoje líšia od predstáv niektorých z potenciálnych koaličných partnerov. Zatiaľ však nie je jasné, či to bude stačiť na dosiahnutie vytýčeného cieľa a konkrétnych výsledkov v hlavných otázkach do polovice novembra, na základe čoho by spomínané štyri strany mohli rozhodnúť o otvorení formálnych koaličných rokovaní.
Angela Merkelová by novú spolkovú vládu chcela sformovať do konca roka. Mnohí analytici však nevylučujú, že sa rokovania môžu predĺžiť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.