Berlín 14. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Matica slovenská)

Dvojvýstavu “Štefánik, človek legenda” a “Milan Rastislav Štefánik: Slovenská legenda v kameni a bronze” otvorili vo štvrtok pri príležitosti 100. výročia tragického úmrtia generála M. R. Štefánika v Slovenskom inštitúte v Berlíne

Na snímke M. R. Štefánik

Výstava s názvom Štefánik, človek legenda ponúka podľa slov riaditeľa Slovenského inštitútu v Berlíne Iva Hanuša pohľad na Štefánika “ako človeka, diplomata, generála — teda vo všetkých pozíciách v ktorých pôsobil”. Na tejto expozícii si návštevníci môžu prezrieť nielen fotografie, ale aj “artefakty” z jeho života.

Výstava fotografií Zdenka Dzurjanina s názvom Milan Rastislav Štefánik: Slovenská legenda v kameni a bronze, predstavuje sochy, busty a pamätné miesta venované Štefánikovi.

Ako uviedol Pavol Demeš, ktorý je kurátorom výstavy, ide nielen o pripomienku výročia Štefánikovej tragickej smrti, ale “prostredníctvom osudu tejto výnimočnej postavy sa dajú veľmi dobre priblížiť aj dejinné súvislosti vzniku Československa”.

“Zaujímavosťou je, že je tam aj busta, ktorá ukazuje Štefánika bez čiapky, a to je rarita, pretože takých fotiek nie je veľa — možno je dokonca jediná,” dodal na margo tejto expozície Hanuš.

Fotografie Zdenka Dzurjanina by mali byť následne v pondelok vystavené aj na slovenskom veľvyslanectve v Ríme.

Na podujatí na pôde veľvyslanectva SR v hlavnom meste Nemecka sa konala tiež prezentácia knihy 25 rokov slovensko-nemeckých vzťahov (2018) za účasti jej autorov Pavla Demeša, Jörga Forbriga, Kaia-Olafa Langa a Tomáša Strážaya.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj