Berlín 19. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

V nemeckom hlavnom meste Berlín odhalia v utorok pamätník obetiam teroristického útoku na vianočných trhoch v centre tejto metropoly, ktorý si vlani vyžiadal 12 životov. Informovala o tom agentúra DPA.
Ilustračné foto

Príbuzní obetí odhalia v utorok na námestí Breitscheidplatz v štvrti Charlottenburg pamätník v podobe 17-metrovej bronzovej línie v zemi. Ide o symbolické vyjadrenie rany, ktorú v ich životoch zanechala strata blízkych.
Mená obetí budú tiež vyryté do schodov Pamätného kostola cisára Viliama I., nachádzajúceho sa na danom námestí.
V Berlíne sa v utorok pri príležitosti uplynutia roku od tohto tragického incidentu uskutoční niekoľko oficiálnych podujatí za účasti najvyšších predstaviteľov krajiny – prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a kancelárky Angely Merkelovej.
Kancelárka Merkelová sa v pondelok po prvý raz stretla s preživšími a pozostalými 12 obetí teroristického útoku na vianočných trhoch v Berlíne.
Stretnutie za zatvorenými dverami trvalo viac než dve hodiny a došlo k nemu dva týždne po tom, ako preživší, ktorí pri útoku utrpeli zranenia, a pozostalí obetí zaslali Merkelovej list. Kritizovali ju v ňom za to, že sa s nimi neskontaktovala už skôr, a útok označili za “tragický dôsledok politickej nečinnosti vlády”.
Tunisan Anis Amri vrazil vlani 19. decembra ukradnutým kamiónom do ľudí na námestí Breitscheidplatz, pričom pripravil o život 11 osôb a zranil ďalších 56 ľudí. Ešte predtým usmrtil i šoféra kamióna.
Štyri dni po útoku ho pri prestrelke neďaleko Milána zabil príslušník talianskej polície.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.