Berlín  21. septembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/DPA-Wolfgang Kumm)
 
Berlínske úrady sa rozhodli nepovoliť výstavbu repliky časti Berlínskeho múru, pomocou ktorej chcelo kultúrne združenie DAU preniesť ľudí na exkurziu do minulosti. Magistrát projekt v piatok zamietol, pričom argumentoval bezpečnostnými obavami.

Na snímke mladí ľudia kladú ruže a zapaľujú sviečky pri zvyškoch berlínskeho múru

Umelci chceli postaviť repliku časti Berlínskeho múru v centre Berlína v polovici októbra, pričom 9. novembra, teda na 29. výročie pádu skutočného Berlínskeho múru, ju chceli obradne zbúrať. Na vstup do tejto neobvyklej atrakcie mali platiť špeciálne vydávané víza.
Berlínsky múr oddeľoval komunistický Východný a demokratický Západný Berlín v rokoch 1961 až 1989. Počas tohto obdobia sa cezeň pokúsilo ujsť smerom z Nemeckej demokratickej republiky (NDR) do Západného Berlína okolo 5000 ľudí. Počet osôb, ktoré na to doplatili životom, je predmetom sporov medzi historikmi, všeobecná zhoda je však na tom, že obetí Berlínskeho múru bolo od 136 do vyše 200.
Múr obkolesoval celý Západný Berlín a meral celkovo 155 kilometrov. Z toho 43 kilometrov oddeľovalo Západný Berlín od Východného Berlína a 112 kilometrov od zvyšku NDR.
 
Príspevok V Berlíne nevznikne replika Berlínskeho múru, úrady ju nepovolili zobrazený najskôr Hlavné správy.