Berlín 27. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)
 
Za prísnych bezpečnostných opatrení sa zišlo v nedeľu v Berlíne niekoľko tisíc prívržencov pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), aby sa zúčastnili na demonštrácii pod heslom “Budúcnosť pre Nemecko – Za slobodu a demokraciu”. Na viacerých miestach v nemeckej metropole sa medzitým začali schádzať odporcovia AfD, ktorých akcie majú takisto niekoľkotisícovú účasť, informovala agentúra DPA.

Na snímke demonštranti

Prívrženci AfD z rôznych spolkových krajín Nemecka sa zhromaždili pred berlínskou hlavnou železničnou stanicou, odkiaľ mali pochodovať k známej Brandenburskej bráne. Pri úvodnom vystúpení popredných politikov tejto strany zazneli varovania pred “islamizáciou” Nemecka.
Členka spolkového predsedníctva AfD Beatrix von Storchová povedala pred vyše dvojtisícovým davom, že “moc islamu v Nemecku nie je ničím iným než mocou zla”.
Kritizovala tiež hráča nemeckého národného futbalového tímu Mesuta Özila, ktorý má turecké korene. Podľa von Storchovej tento futbalista “nie je Nemcom, hoci má nemecký pas”, pretože nechcel spievať nemeckú štátnu hymnu a stretol sa s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Podobne ako pri demonštráciách protiislamského hnutia Pegida (Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu) zaznievajú v Berlíne pokriky “Merkelová musí ísť preč”, namierené proti staronovej nemeckej kancelárke, dodala DPA. Neskôr sa majú demonštrantom pred Brandenburskou bránou prihovoriť spolupredsedovia AfD Jörg Meuthen a Alexander Gauland.
Na bezpečnosť počas nedeľňajšej akcie AfD dohliada približne 2000 policajtov, zatiaľ však nebolo hlásené žiadne významnejšie narušenie.
 
Príspevok V Berlíne demonštrujú tisíce prívržencov i odporcov AfD zobrazený najskôr Hlavné správy.