Belehrad 10. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Desaťročný migrant z Afganistanu, ktorý si za svoje kresby a fotografie vyslúžil v Srbsku prezývku “malý Picasso”, vystavoval v stredu v Belehrade prvýkrát svoje diela, pričom využil túto príležitosť na zbierku pre istého srbského chlapca v núdzi
Farhad Nouri sedí na posteli s svo svojimi portrétmi srbského tenistu Novaka Djokoviča (vľavo), Salvadora Dalího, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vo svojej izbe v utečeneckom tábore neďaleko Belehradu

Obrázky Farháda Núrího predstavili verejnosti v záhrade jednej z belehradských kaviarní, a to vďaka podpore zo strany humanitárnych organizácií, ale aj srbskej vlády. Vernisáž bola zároveň charitatívnym podujatím s cieľom pomôcť mladému Srbovi, zotavujúcemu sa po chirurgickom odstránení nádoru na mozgu.
Medzi vystavenými dielami sú kresby zobrazujúce Salvádora Dalího, Harryho Pottera, či samotného Pabla Picassa. Medzi Núrího fotografiami zase prevažujú výjavy z Belehradu, kde autor a jeho príbuzní posledných osem mesiacov žijú v preplnenom tábore pre migrantov.
Núrího rodina patrí medzi tisíce migrantov, ktorí na ceste do krajín Európskej únie uviazli v Srbsku, keď došlo k uzavretiu hraníc na tzv. balkánskej trase. Predstaviteľ srbského vládneho úradu pre utečencov Ivan Miškovič na dnešnom otvorení výstavy povedal, že deti tvoria približne 40 percent zo 4500 migrantov nachádzajúcich sa v súčasnosti v Srbsku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.