Belehrad 14. januára 2019 (HSP/Foto: Facebook)
 
V Belehrade sa začali záverečné rokovania o uzatvorení Dohody o voľnom obchode medzi Euroázijskou ekonomickou úniou a Srbskom. Podpísanie samotnej dohody by sa malo uskutočniť 17. januára, počas návštevy ruského prezidenta Vladimíra Putina v Srbsku. Informoval portál Ruserbia

Srbská agentúra Beta, odvolávajúc sa na zdroje na ministerstve obchodu, turizmu a telekomunikácií Srbska, uviedla, že väčšina textu dohody je odsúhlasená, zostalo prerokovať záverečných šesť tarifných bodov. Ide o jednotlivé komodity: niektoré druhy syra, hodinového mäsa, niektoré druhy alkoholu, cukor, cigarety a auta.
V tejto súvislosti minister obchodu, turizmu a telekomunikácií Srbska Rasim Ljajić zdôraznil, že táto dohoda bude obrovským prínosom pre Srbsko. Poznamenal, že Belehrad požiadal členské krajiny únie o udelenie istých výhod pre Srbsko. Rasim Ljajić uviedol, že niektoré výhody Belehrad určite získa, ale nie všetky, o ktoré požiadal.
Našim čitateľom pripomenieme, že Eurázijská ekonomická únia (skrátené EEU; iné názvy: eurázijský hospodársky zväz, eurázijská hospodárska únia) je ekonomická únia, ktorá v súčasnosti združuje päť štátov – Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Rusko. Pozorovateľskou krajinou (od 14. mája 2018) je Moldavsko. Potenciálnymi kandidátmi na vstup do tejto únie v najbližších rokoch sú: Irán, Mongolsko, Sýria, Tadžikistan, Tunisko, Turecko, Turkménsko a Uzbekistan. Dohoda o vzniku únie bola podpísaná dňa 29. mája 2014, vstúpila do platnosti 1. januára 2015.
Eugen Rusnák
 
Príspevok V Belehrade sa začali záverečné rokovania a priblížení Srbska k Euroázijskej ekonomickej únii zobrazený najskôr Hlavné správy.