V beduínskej dedine v Predjordánsku sa školský rok začína predčasne

Jeruzalem 16. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)
 
V snahe zabrániť demolácii dediny Chán Ahmar na Západnom brehu palestínske ministerstvo školstva povolilo, aby sa tam školský rok v miestnej škole začal skôr ako inde na palestínskych územiach.

Ilustračné foto

Túto základnú školu navštevuje asi 170 detí, ktoré žijú buď priamo v obci alebo v beduínskych komunitách v okolí.
Škole v obci Chán Ahmar hrozí zbúranie podobne ako aj celej dedine ležiacej východne od Jeruzalema, pretože podľa Izraela bola postavená ilegálne. Izrael ponúka obyvateľom dediny náhradné ubytovanie vzdialené od obce asi 12 kilometrov.
Kritici podobných krokov Izraela upozorňujú, že pre Palestínčanov je veľmi ťažké získať stavebné povolenia na výstavbu svojich domov. Tvrdia tiež, že demolácia ich ilegálne postavených obydlí vytvára priestor pre budovanie nových židovských osád na okupovaných územiach.
Práve dnes vyprší lehota, ktorú dal izraelský najvyšší súd vláde premiéra Benjamina Netanjahua na to, aby reagovala na odvolania a žiadosti tamojších obyvateľov, aby prehodnotila svoje rozhodnutie o búraní ich príbytkov – väčšinou len prístreškov či stanov.
Proti zámerom Izraela protestuje aj medzinárodné spoločenstvo. Francúzsko napríklad v uplynulých dňoch upozornilo, že táto i ďalšie beduínske osady sa nachádzajú na území považovanom súčasť budúceho možného palestínskeho štátu. Ich búranie preto ohrozuje vykonateľnosť riešenia o existencii dvoch štátov na tomto území.
Búranie infraštruktúry ako aj obydlí Palestínčanov v Predjordánsku podľa medzinárodného spoločenstva protirečí aj medzinárodnému humanitárnemu právu a osobitne ženevskej konvencii, pretože zámery Izraela by viedli k nútenému presídleniu obyvateľstva.
Do dediny v rámci solidarity s jej obyvateľmi prišli minulý štvrtok aj lídri hnutia Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.
Beduíni v Izraeli predstavujú malú národnostnú skupinu v rámci arabskej menšiny. Tradične sa identifikujú skôr s Izraelom ako so svojimi arabskými súkmeňovcami.
Príspevok V beduínskej dedine v Predjordánsku sa školský rok začína predčasne zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)