Barcelona 16. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Manu Fernandez)

Starostovia a primátori viac ako 700 z celkovo 948 katalánskych obcí a miest dnes na spoločnom zhromaždení pred sídlom katalánskej vlády v Barcelone vyjadrili svoje odhodlanie usporiadať 1. októbra referendum o nezávislosti Katalánska aj napriek trestnému stíhaniu, ktoré im za to hrozí
Katalánska vlajka. Ilustračné foto

Španielska vláda sa snaží zabrániť tomuto plebiscitu, ktorý opakovane označuje za protizákonný.Viac ako dve tretiny starostov a primátorov katalánskych obcí sa však Madridu vzopreli a deklarovali, že zriadia a 1. októbra otvoria volebné miestnosti.
Španielska prokuratúra v reakcii na to túto stredu nariadila katalánskym prokurátorom, aby si predvolali odbojných starostov a primátorov a vzniesli voči nim obvinenie za zneužívanie funkcie a konanie v rozpore so španielskymi zákonmi. V prípade, že by predvolanie ignorovali, miestne prokuratúry mali vydať príkaz na ich zatknutie.
“Nie sme žiadni delikventi,” skandovali dnes starostovia, ktorí sa zišli v centre Barcelony na Námestí sv. Jakuba. Josep Sole, starosta obce La Maso, pripomenul, že “Katalánci už roky žiadajú viac právomocí, najmä v oblasti financií”.
Solidaritu starostom a primátorom vyslovila dnes aj primátorka Barcelony Ada Colau. V 1,6-miliónovej Barcelone sú pritom prívrženci nezávislosti Katalánska v menšine.
Barcelonská radnica sa doteraz snažila držať sa bokom diskusie ohľadom referenda, ale tento týždeň oznámila, že Barcelončania budú mať možnosť hlasovať v referende. Potvrdil to dnes aj katalánsky premiér Carles Puigdemont, ktorý sa zhromaždeným starostom poďakoval za ich angažovanosť vo veci októbrového referenda.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.