Barcelona 17. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Emilio Morenatti)

Tisícky Kataláncov vyšli dnes večer do ulíc Barcelony na sviečkovú demonštráciu proti zadržaniu dvoch významných iniciátorov kampane referenda o nezávislosti tohto španielskeho regiónu.
Na snímke účastníci sviečkovej demonštrácie

Agentúra AP informovala, že demonštranti so sviečkami v rukách doslova zaplavili hlavnú barcelonskú triedu Avinguda Diagonal. V dave viali neuznané katalánske zástavy, známe ako “estelada”, a prítomní žiadali “slobodu pre politických väzňov”.
Súd v Madride rozhodol v pondelok v rámci vyšetrovania podnecovania k odtrhnutiu Katalánska o predbežnom zadržaní šéfov dvoch katalánskych proseparatistických organizácií Jordiho Sáncheza a Jordiho Cuixarta. Obaja muži stáli podľa rozhodnutia sudcu za demonštráciami z 20. a 21. septembra, ktoré bránili polícii pri výkone služby s cieľom zastaviť organizovanie referenda o nezávislosti Katalánska.
Podľa nemenovaného predstaviteľa Katalánska, ktorého citovala AP, je zadržanie týchto dôležitých aktivistov dôkazom toho, ako španielske úrady v Madride uprednostňujú “represiu pred dialógom”.
Uväznení bojovníci za nezávislosť Katalánska – Sánchez z organizácie Katalánske národné zhromaždenie (ANC) požadujúcej nezávislosť regiónu a Cuixart zo združenia Ómnium Cultural na podporu katalánskeho jazyka a kultúry – vyzvali svojich priaznivcov prostredníctvom videozáznamu zverejneného na internete, aby proti ich uväzneniu demonštrovali “pokojne, jednotne a s dôverou”.
K účasti na celonárodnej sviečkovej demonštrácii “za prepustenie politických väzňov” Cuixarta a Sáncheza vyzývali dnes celý deň aj obe zmienené organizácie. Vo viacerých katalánskych mestách sa už dopoludnia konali spontánne zhromaždenia na protest proti pondelkovému rozhodnutiu španielskeho súdu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.