Barcelona 8. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)
 
Ulice katalánskej metropoly Barcelona sa dnes zaplnili ľuďmi, ktorí v obrovských počtoch prišli na pochod označovaný ako “vôbec najväčší” protest proti odtrhnutiu Katalánska od Španielska.

Tisícky ľudí pochodujú počas protestu proti snahám katalánskej vlády odtrhnúť Katalánsko od zvyšku Španielska v centre Barcelony

Pochod s názvom “Stačilo! Vráťme sa k rozumu” zorganizovala Katalánska občianska spoločnosť (SCC), ktorá ešte pred poludňajším začiatkom akcie na Twitteri napísala: “Mlčiaca väčšina, nech je naše hlasy počuť.”
Ľudia zahalení do španielskych a katalánskych vlajok (odlišných od vlajok katalánskych separatistov) skandovali “My všetci sme Katalánci”, “Len jeden národ” a “Puigdemont do väzenia”.
Puigdemont je regionálny premiér Katalánska a šéf separatistickej koalície, ktorá zorganizovala katalánske referendum o nezávislosti z 1. októbra aj napriek tomu, že ho ústavný súd zakázal.
Podľa organizátorov prišlo na dnešný pochod 930.000 ľudí, podľa polície 350.000.
Barcelonský pochod proti odtrhnutiu Katalánska podporil počas jeho priebehu aj španielsky premiér Mariano Rajoy a zaprisahal sa, že krajina zostane zjednotená. Na Twitteri napísal: “Vráťme sa k rozumu a ochráňme demokraciu, ústavu a slobodu. Zachováme jednotu Španielska. Nie ste sami.”
Ešte pred pochodom sa stovky ľudí zišli pred miestnym sídlom španielskej vojenskej polície, Civilnej gardy, a vyjadrili jej podporu, keďže je obviňovaná z násilia proti separatistom počas referenda.
Mnohí protestujúci pricestovali autobusmi alebo vlakmi z iných častí Španielska.
Trasa pochodu bude viesť z centrálneho Urquinaonovho námestia na železničnú stanicu Franca.
Na záver pochodu majú prečítať verejné vyhlásenie laureát Nobelovej ceny za literatúru Mario Vargas Llosa a bývalý predseda Európskeho parlamentu Josep Borrell, katalánsky socialista.
Obrovský počet účastníkov barcelonského pochodu za jednotu Španielska ukazuje, že proti nezávislosti Katalánska je “nesmierne veľký počet Kataláncov”, povedal novinárom slávny 81-ročný spisovateľ a novinár.
“To, že sa zhromaždenia zúčastňuje tak mnoho ľudí, prekonáva najoptimistickejšie očakávania,” vyhlásil Vargas Llosa.
“Je to znak toho, že ohromné množstvo Kataláncov je proti nezávislosti, proti prevratu a za ústavu, zákon a vládu zákona,” dodal muž, ktorý je najprominentnejším účastníkom pochodu.
“Dnes skoncujeme s odštiepenectvom,” povedala novinárom pred akciou španielska ministerka zdravotníctva Dolors Montserratová, pôvodom Katalánka. “Dnešok bude historický deň.”
Prieskum verejnej mienky zverejnený konzervatívnym denníkom La Razón ukázal, že proti vyhláseniu nezávislosti Katalánska je 79,4 percenta Španielov a 58,9 percenta Kataláncov.
V referende sa za odtrhnutie od Španielska vyslovilo 90 percent Kataláncov. Avšak ľudové hlasovanie bojkotovala väčšina katalánskych zástancov jednotného Španielska, preto bola účasť hlasujúcich len 43-percentná, napísala dnes tlačová agentúra DPA.
 
Príspevok V Barcelone pochodujú na protest proti odtrhnutiu Katalánska zobrazený najskôr Hlavné správy.