Banská Bystrica 10. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR)
 
V Banskobystrickom kraji (BBSK) stúpol v 10. kalendárnom týždni výskyt chrípky o sedem percent, výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) ostal na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom týždni. Odborníci však upozorňujú, že v porovnaní s vlaňajškom je v kraji chorých omnoho viac. 

Ilustračné foto

“Z medziročného porovnania banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorý zbiera údaje z celého Banskobystrického kraja, vyplýva, že výskyt ARO je vyšší o viac ako 39 percent a výskyt chrípky až trojnásobne,” uviedla hovorkyňa úradu Mária Tolnayová s tým, že sa zvyšuje aj počet komplikácií akútnych respiračných ochorení, aj chrípky.
Podľa hlásení lekárov bolo v tomto týždni v kraji na ARO chorých celkom 6537 obyvateľov, čo je chorobnosť 2040 prípadov na 100.000 obyvateľov. V prípade chrípky je to 882 chorých, čo je chorobnosť 275 prípadov na 100.000 obyvateľov.
Najviac chorých je v okrese Lučenec, Zvolen, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš a Banská Bystrica. Z hľadiska veku je najvyššia chorobnosť medzi seniormi, nasleduje skupina adolescentov, žiakov základných škôl a najmenších detí. Pre zvýšený počet chorých sú v BBSK zavreté aj niektoré školy a zdravotnícke zariadenia.
 
Príspevok V Banskobystrickom kraji je podľa odborníkov omnoho viac chorých na chrípku ako vlani zobrazený najskôr Hlavné správy.