Banská Bystrica 19. apríla 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
 
Vo štvrtok 19. apríla 2018 si v Banskej Bystrici pripomenú Deň nespravodlivo stíhaných (13. apríl) i Deň zápasu za ľudské práva (25. marec). Urobia tak na dvoch akciách, na ktoré je pozvaná aj široká verejnosť.

V Banskej Bystrici budú už vo štvrtok hovoriť o nenápadných hrdinoch

Prvé z nich sa uskutoční v Diecéznom centre Jána Pavla II., ktoré ponúka prednášku a diskusiu na tému Od Akcie K k Sviečkovej manifestácii. Začne sa o 15:15 h v Diecéznom centre Jána Pavla II (Kapitulská 21). “Podujatie začne modlitbou ruženca k Božiemu milosrdenstvu o 15:00 hodine,” uviedol organizátor podujatia Oliver Mečiar. V modlitbe budú prítomní ďakovať i prosiť za nespravodlivo stíhaných včera i dnes.
Druhé podujatie, ktorého cieľom je predstaviť osobnosti, ktoré žili v Banskej Bystrici a boli prenasledované v čase komunistického režimu, sa uskutoční v rámci Bystrickej hodinky. Podujatie organizuje Banskobystrický okrášľovací spolok v Kaviarni Národného domu. Začne sa o 18:00 h.
Účastníkov podujatí bude historickými témami a príbehmi osobností (JUDr. Františka Paňáka SJ, MUDr. Silvestra Krčméryho SF) sprevádzať František Neupauer (absolvent banskobystrickej Univerzity Mateja Bela, koordinátor a dobrovoľník na viacerých projektoch vtedajšieho UPC sv. Abraháma), ktorý sa v súčasnosti venuje predovšetkým publikačnej a odbornej práci historika a pedagóga.
Spoluorganizátorom podujatí je občianske združenie Nenápadní hrdinovia, ktoré v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera 25. marca 2018 za účasti bývaleho nemeckého prezidenta J. Gaucka a slovenského prezidenta SR A. Kisku otvorilo už X. ročník projektu Nenápadní hrdinoviav zápase s komunizmom. Cieľom projektu je povzbudiť mladých ľudí, aby vo svojom okolí hľadali inšpiratívne osobnosti, ktoré nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu.
TK KBS informovala D. Kachutová
 
Príspevok V Banskej Bystrici budú už vo štvrtok hovoriť o nenápadných hrdinoch zobrazený najskôr Hlavné správy.