Banja Luka 21. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Amel Emric)
 
„Pre Republiku Srbsku v Bosne a Hercegovine je to historický moment, keď sme posvätili a založili základný kameň rusko-srbského pravoslávneho kostola v Banja Luke. Bude symbolom zlepšenia a upevnenia dvojstranných vzťahov s Ruskom a historickej a kultúrnej blízkosti našich národov,“ povedal pre média prezident Republiky Srbskej Milorad Dodik počas slávnostného ceremoniálu.

Na snímke prezident Republiky Srbskej Milorad Dodik

„Táto idea nevznikla dnes. Má vyše sto rokov. Vznikla vtedy, keď sa srbskí vojaci vrátili z bojísk Prvej svetovej vojny. Zniesli všetky hrôzy tej strašnej katastrofy. A tí ľudia nepočuli len tak náhodou o význame a zásluhách Ruska, ktoré zachránilo srbský národ – vedeli to z praxe. Práve vtedy vznikla táto iniciatíva, ale, bohužiaľ, doposiaľ nebola zrealizovaná,“ povedal Milorad Dodik.
Dodal, že je hrdý na to, že patrí k ľuďom, ktorí sa pričinili o to, že bude postavený rusko-srbský chrám – pravoslávny stánok v ruskom štýle. Prízvukoval, že tento projekt sa teší veľkej podpore verejnosti.
Ruský veľvyslanec v Bosne a Hercegovine Petr Ivancov pre média podrobne porozprával o tomto chráme, ako bude vyzerať, a vyzdvihol blízosť ruského a srbského národov. Porozprával, že na príprave projektu sa zúčastnili ruskí a srbskí architekti. Dodal, že tento chrám bude venovaný pamiatke ruského cára Nikolaja II. a jeho rodiny, uctievaných Ruskou a Srbskou pravoslávnou cirkvou.
Eugen Rusnák
Príspevok V Banja Luke posvätili, založili základný kameň a začnú stávať rusko-srbský pravoslávny kostol zobrazený najskôr Hlavné správy.