Praha 23. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergey Ponomarev)
 
Pracovníci firmy OKD vytiahli v nedeľu z podzemia telá ďalších troch baníkov, ktorí prišli o život vo štvrtok pri výbuchu metánu v čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji

Ilustračné foto

V bani už prestalo horieť, krátky prieskum však ukázal, že riziko výbuchu tam stále hrozí. V Poľsku vyhlásili na nedeľu deň štátneho smútku. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.
Pri nešťastí v českej Bani ČSM v okrese Karviná, ktorá je súčasťou spoločnosti OKD, zomrelo vo štvrtok popoludní 13 baníkov, z toho 12 bolo Poliakov a jeden Čech. Traja zranení sú v nemocnici, jeden z nich bojuje o život.
Podľa správy ČT24 sa situácia v podzemí v Bani ČSM Sever v obci Stonava v okrese Karviná v nedeľu výrazne upokojila a požiar dohorel. Miesto banského nešťastia sa tak vydalo preskúmať šesť banských záchranárov.
Napriek tomu, že sa vytiahnutie ďalších obetí z bane nepredpokladalo, záchranárom sa podarilo vytiahnuť ďalšie tri telá. Uviedol hovorca OKD Ivo Čelechovský. Tento proces bude podľa neho ďalej pokračovať zrejme v januári.
Vo štvrtok sa banským záchranárom podarilo dostať z miesta nešťastia prvú z celkovo 13 obetí tragédie.
Nedeľňajší prieskum taktiež ukázal, že v bani už viac nehorí. Sú tam však stále veľmi rizikové miesta s vysokou koncentráciou metánu a kyslíka. Pokiaľ by došlo k zmiešaniu plynov, hrozil by ďalší výbuch. Nebezpečný priestor preto uzavreli.
V Poľsku si v nedeľu obete štvrtkového nešťastia pripomínajú obyvatelia štátnym smútkom. Vlajky na verejných budovách sú stiahnuté na pol žrde, na poludnie sa v Katoviciach za mŕtvych baníkov konala smútočná omša.
 
Príspevok V Bani ČSM už nehorí, riziko ďalšieho výbuchu ostalo zobrazený najskôr Hlavné správy.