V Balatone sa utopilo už 13 ľudí

Budapešť 7. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)

V najväčšom maďarskom jazere Balaton sa tohto roku utopilo už 13 ľudí, pričom v predchádzajúcich rokoch to bolo 8-11, píše dnes denník Bors
Ilustračné foto

“Toto leto sme zachraňovali z vôd jazera 284 ľudí, čo je mimoriadne vysoký počet. Máme toľko zásahov ako v 90. rokoch, kedy sa utopilo podstatne viac ľudí. V roku 1994 zomrelo vo vodách Balatonu až 48 ľudí,” povedal pre denník šéf vodnej polície Balatonu László Horváth.
Tohtoročné tragédie sa podľa jeho slov stali najmä v neveľmi hlbokej vode do 200 metrov od brehu. “Medzi príčinami nie je v prvom rade neschopnosť plávať, mnohým príde nevoľno a často sa presnú príčinu úmrtia nepodarí zistiť ani pitvou,” dodal Horváth.
Predseda Celoštátnej služby vodných záchranárov (VOSZ) Sándor Bagyó upozornil na skutočnosť, že letná sezóna sa ešte zďaleka neskončila a počet utopených ľudí stúpol na všetkých maďarských jazerách a riekach. “Väčšina tých, čo sa utopili, sú dospelí, ktorí nevedia plávať. Mnohí z nich idú do vody mimo vyznačených miest na kúpanie a často prispieva k tragédii alkohol,” zdôraznil Bagyó.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.