Bagdad/Kábul 5. novembra 2018 (SITA/AP/Foto: TASR/AP- Rahmat Gul)
 
V irackom hlavnom meste Bagdad v nedeľu večer vybuchli štyri bomby, ktoré si vyžiadali životy štyroch ľudí. Pri útoku militantov z hnutia Taliban na kontrolné stanovište v afganskej provincii Ghazní zomrelo najmenej 13 vojakov a policajtov

Ilustračné foto

O výbuchu v Bagdade informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestnu políciu, podľa ktorej dve bomby explodovali v minivanoch s ľuďmi cestujúcimi z práce. Výbuchy boli podľa všetkého zamerané na šiitske časti mesta vrátane štvrtí Sadr City a Kázimíja.
Explózie boli podľa policajných predstaviteľov, ktorí s agentúrou komunikovali pod podmienkou anonymity, relatívne malé a zranenia pri nich utrpelo približne 20 ľudí.
K výbuchom sa prostredníctvom svojej tlačovej agentúry Amak prihlásila extrémistická skupina Islamský štát. Tá v Iraku unáša ľudí alebo vykonáva bombové útoky aj napriek tomu, že vlani iracké sily vybojovali naspať takmer všetky ňou okupované územia. Skupina podporuje násilie proti šiitom po celom svete.
 
Útok na kontrolné stanovište v Afganistane si vyžiadal 13 mŕtvych vojakov a policajtov
Pri útoku militantov z hnutia Taliban na kontrolné stanovište v afganskej provincii Ghazní zomrelo najmenej 13 vojakov a policajtov. Ozbrojenci zaútočili na stanovište v pondelok ráno. Podľa hovorcu provinčného guvernéra Arifa Núrího zabili siedmich vojakov a šiestich policajtov. Štyria vojaci utrpeli zranenia.
Bitka militantov a ozbrojených síl trvala tri hodiny. Podľa Núrího počas nej zomrelo aj šesť povstalcov a viac ako desať ďalších utrpelo zranenia. Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžahíd prostredníctvom stanoviska potvrdil zodpovednosť hnutia za útok.
Stanovište, ktoré kontrolovali polícia aj armáda, vybudovali pred dvoma dňami v strategickej oblasti, aby zablokovali trasu využívanú Talibanom na zásobovanie. Počas útoku stanovište úplne zničili, dodal Núrí.
 
Príspevok V Bagdade útočil Islamský štát, v Afganistane Taliban zobrazený najskôr Hlavné správy.