Canberra 8. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)
 
Austrálske úrady zhabali vyše pol tony metamfetamínu, známeho aj pod názvom pervitín či ľad, ukrytého v komerčných chladničkách dovezených zo Singapuru. Polícia a pohraničné úrady to oznámili v pondelok v spoločnom vyhlásení, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA

Ilustračné foto

Pouličná hodnota 585-kilogramovej zásielky drog, zadržaných pohraničnými orgánmi, sa odhaduje na vyše 438 miliónov austrálskych dolárov (277,44 milióna eur).
Orgány našli drogy ukryté v komerčných chladničkách v zásielke, deklarovanej ako elektrické rúry. Drogy skonfiškovali a začali spoločné vyšetrovanie, na ktorom sa podieľajú viaceré zložky.
Úrady už v minulosti informovali, že Austrália zažíva “vážnu epidémiu” užívania drog, pričom po nedovolených látkach je “neukojiteľný dopyt” a táto situácia priniesla v posledných rokoch aj rekordný počet konfiškácií a zatknutých osôb.
Analýza údajov o odpadových vodách vo februári ukázala, že ľudia v Austrálii minuli za rok približne 9,3 miliardy austrálskych dolárov (5,89 miliardy eur) na nedovolené drogy, prevažne na kokaín, heroín, extázu a metamfetamín.
Najviac konzumovanou drogou je práve metamfetamín, teda syntetický povzbudzujúci prostriedok, ktorý dostať vo viacerých formách. Podľa odhadu v správe sa za rok užilo v Austrálii 9,6 tony metamfetamínu.
 
Príspevok V Austrálii zadržali 585 kilogramov metamfetamínu v chladničkách zo Singapuru zobrazený najskôr Hlavné správy.