Antarktída 14. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Natacha Pisarenko)

Skupina vedcov na čele s vedcami z Kalifornskej univerzity v Irvine objavila na Antarktíde najhlbšie miesto na súši, uvádza Science Daily s odkazom na výskum

Ilustračné foto

Podľa dostupných informácií najhlbšie miesto objavili pod ľadovcom Denman vo Východnej Antarktíde.

„Keď sme vzali do úvahy hmotu, údaje z radarov a informácie o pohybe ľadu, zistili sme, aké množstvo ľadu zaplní kaňon, ktorý sa podľa našich odhadov nachádza 3,5 tisíc metrov pod hladinou mora. To je najhlbší bod na súši,“ cituje web slová vedúceho skupiny vedcov Matthewa Morligema, ktorý pracoval na projekte šesť rokov.

„Staré mapy ukazovali menej hlboký kaňon, ale to nebolo možné, niečo chýbalo,“ dodal Morligem.

Počas výskumu tiež stanovili osobitosti v štruktúre ľadovcov v Antarktíde, ktoré môžu zvýšiť riziko vážnych následkov topenia ľadu a ústupu ľadovcov.

Polárny Černobyľ

Prednedávnom vedci tiež informovali o tom, že ľadovce na Antarktíde sú stále zdrojom rádioaktívneho žiarenia. Dôvodom je testovanie jadrových zbraní, ktoré Američania vykonali v polovici minulého storočia.

Nová vedecká štúdia odhalila, že obrie ľadovce na Antarktíde stále vypúšťajú rádioaktívny chlór, a to v dôsledku testovania jadrových zbraní, ktoré bolo realizované v 50. rokoch. Štúdia bola zverejnená v odbornom časopise Journal of Geophysical Research.

Uvádza sa, že Mélanie Baroni, geovedkyňa z Európskeho centra pre výskum a výučbu v oblasti geovied a životného prostredia v Aix-en-Provence (Francúzsko), spolu so svojimi kolegami, skúmali emisie chlóru v rôznych častiach Antarktídy. Konkrétne hlavne v oblastiach, kde sú ročné snehové zrážky vysoké, a tiež v oblastiach, kde sú nízke.

Vedci bežne používajú rádioaktívne izotopy na to, aby určili vek ľadu. Robia tak pomocou vrtov do ľadovcov, a to ako súčasť výskumu týkajúceho sa záhad minulosti zemskej klímy.

Niektoré izotopy chlóru, napr. Chlór-36, v prírode vznikajú prirodzene, ale môžu byť produkované aj počas jadrových výbuchov, keď neutróny reagujú s chlórom v morskej vode. Odborníci teraz zistili, že vysoká hladina chlóru-36 je stále prítomná v blízkosti hladiny ľadu, a to v oblasti s nízkymi snehovými zrážkami.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj