Praha 30. novembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (HSP/týden/Foto:TASR/Jakub Kotian)

Najviac hlasov v kategórii skupín v tohtoročnej ankete Český slavík získala kapela Ortel. O 5-tisíc hlasov menej získal Kabát, oznámila agentúra Musica Bohemica, ktorá má anketu na starosti
Ilustračné foto

Agentúra Musica Bohemica s poukazom na porušenie pravidiel fair play označila za víťaza Kabát, zatiaľ čo Ortelu pripísala body z minulého ročníka a uviedla ho na zoznam na druhom mieste. Agentúra ale oznámila, že upravené výsledky súťaže neplánuje meniť. Pri započítaní všetkých zaslaných hlasov by sa zmenilo poradie aj v kategórii spevákom: víťazom by síce zostal Karel Gott, ale na druhom mieste by skončil Tomáš Ortel a Michal David by bol až tretí, píše český portál tyden.cz.
V pondelok sa Kabát rozhodol vrátiť Zlatého slavíka. Rovnako aj Michal David oznámil, že vracia striebornú trofej a vyzdvihne si bronzovú, ktorá mu právom prináleží. Podľa výsledkov, ktoré zverejnila agentúra, získal Ortel 36.146 hlasov, druhý Kabát získal 31.072 hlasov. Víťaz v kategórii spevákov, Karel Gott, získal viac ako 40-tisíc hlasov, druhý Ortel mal 31.086 hlasov a tretí Michal David obdržal 17.993 hlasov.
Agentúra oznámila, že za daných okolností chápe postoj kapely Kabát a speváka Michala Davida, ale trvá na svojom rozhodnutí, že boli porušené pravidlá hlasovania a na zverejnených výsledkoch nebude nič meniť. Facebookoá stránka „Tomáš Ortel českým slavíkem 2017“ nabáda ľudí, aby hlasovali z viacerých mobilov, alebo koho nemajú dávať na druhú a tretiu pozíciu. Podľa údajov na tomto profile bolo oslovených viac ako 50-tisíc hlasujúcich.
Podľa Tomáša Ortela nebol síce tento spôsob hlasovania do ankety podľa fair play, ale „usporiadateľ nás mal kontaktovať a upozorniť na to, že niečo také zistil“, povedal k rozhodnutiu.
Pochybnosti mal aj niekoľkonásobný víťaz ocenenia Karel Gott, ktorý požadoval osobné stretnutie so šéfom agentúry. Pre český Blesk Gott vysvetlil: “S pánom Těšínskymi som dnes popoludní (29.11. pozn. red.) hovoril. Celú situáciu mi vysvetlil a ubezpečil ma, že v kategórii Spevák som zvíťazil bez pochyby. Jeho vysvetlenie je pre mňa úplne dostačujúce a upokojujúce, preto nemám jediný dôvod premýšľať nad vrátením ocenenia, ktoré som vďaka hlasom mojich priaznivcov získal.”