Londýn 30. marca 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Elaine Thompson)
 
Britské zdravotnícke úrady vydali upozornenie na nový kmeň kvapavky, ktorý je odolný voči dvom kľúčovým antibiotikám. Daily Mail uvádza, že je to prvý zaznamenaný prípad na celom svete

Ilustračné foto

Organizácia Public Health England (PHE) odhalila, že kvapavka bola rezistentná na ceftriaxón a azitromycín – dva lieky, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča pacientom ako poslednú voľbu, ak nezaberá nič iné. “Toto je prvá celosvetová správa o vysokej hladine Neisseria gonorrhoeae odolnej voči azitromycínu aj voči ceftriaxónu,” uvádza sa v správe.
Vládna agentúra informovala, že vytvorila tím odborníkov na koordináciu skúmania a zabránenia šírenia tejto superodolnej baktérie. Tento nový prípad, zverejnený včera, sleduje opakované varovania pred nebezpečenstvom takejto nákazy.
Ide o istého Angličana, ktorého identita zostáva v anonymite. Nakazil sa od inej ženy počas svojich ciest do juhovýchodnej Ázie začiatkom tohto roka. Muž navštívil lekára začiatkom tohto roka s tým, že jeho príznaky kvapavky začali mesiac po pohlavnom styku s touto ženou. V správe sa neuvádza, či žena už mala rezistentný kmeň kvapavky alebo nejako zmutovaný.
Pacient bude v polovici budúceho mesiaca opätovne vyšetrený. Teraz je liečený dennými injekciami s obsahom antibiotika s názvom ertapeném. Vyšetrovaná bola aj jeho britská partnerka, no tá mala negatívne výsledky, ale býva ďalej sledovaná.
Podľa správy je viac ako 35 000 osôb v Anglicku ročne infikovaných kvapavkou, na celom svete asi 78 miliónov ľudí. Analýza WHO odhalila, že 97% krajín hlásilo kmene kvapavky odolné voči ciprofloxacínu, 81% voči azitromycínu a viac ako 50 krajín varovalo pred rezistenciou voči ceftriaxónu. Vedúca lekárka Sally Daviesová varuje, že kvapavka sa môže stať “neliečiteľnou chorobou”.
Podľa expertov, dôsledkom nezaberania antibiotík nielen v tomto prípade je práve ich všeobecné nadmerné používanie a rôzne typy baktérií sa takto stávajú voči nim odolné.
 
 
Príspevok V Anglicku sa celosvetovo prvýkrát objavila kvapavka, na ktorú nezaberajú antibiotiká zobrazený najskôr Hlavné správy.