New Orleans 16. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Ellamarie Quimby)
 
Senát amerického štátu Louisiana prijal minulý týždeň zákon, ktorý zakazuje sex so zvieratami, ale aj ich obťažovanie. Ak majiteľ poruší nový predpis, môže mu byť uložený doživotný zákaz chovu domácich miláčikov či hospodárskych zvierat. Už od prvotného návrhu tejto právnej normy vzbudzuje v celých USA búrlivú diskusiu, oznámil server Independent.

Ilustračné foto

V mnohých amerických štátoch bolo donedávna uplatňované staré pravidlo, ktoré sa volalo “zločin proti prírode”. Norma vznikla už v 19. storočí a týkala sa sexu so zvieratami (sodomie), ale podľa starého predpisu bol oficiálne zakázaný aj análny sex medzi dospelými, hoci oni s ním vzájomne súhlasili. Kvôli tomu v posledných rokoch prebieha diskusia o novelizácii zákona. Nešlo teda pôvodne o zakáz styku so zvieraťom, ale o legalizáciu niektorých sexuálnych praktík medzi ľuďmi.
Americký Ústavný súd spochybnil formuláciu “zločinu proti prírode” už v roku 2003 a potom ho prestalo uplatňovať 36 z 50 štátov Únie vrátane Louisiany. Vznikla tým ale pozoruhodná právna kolízia, kvôli ktorej sa sex so zvieratami stal vlastne legálnym. Zaujímavé je, že 10 republikánskych senátorov (z celkového počtu 35 zákonodárcov) v Louisiane nový zákon nepodporilo, údajne nie preto, že by boli vyložene proti jeho zneniu, ale považujú ho za “nadbytočný” s odvolaním sa na pätnásť rokov staré rozhodnutie Ústavného súdu.
Aktuálne prejednávanú novelu predložil demokratický politik a právnik Jean-Paul Morrell, ktorý argumentuje tým, že je potrebné lepšie definovať “beštialitu” páchanú niekedy na zvieratách, aby bol zákon lepšie vykonateľný. “Boh zakazuje, aby ste hlasovali proti tomuto návrhu,” varoval svojich kolegov s odkazom na kresťanskú vierouku.
Zákon nakoniec prešiel v pomere 25:10 a teraz sa o ňom bude hlasovať v Snemovni reprezentantov štátu Louisiana.
 
Príspevok V americkej Louisiane chcú napraviť právne vákuum: zakázali sex so zvieratami a ich obťažovanie majiteľmi zobrazený najskôr Hlavné správy.