Bratislava 28. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Slovenské zdravotníctvo zápasí s nedostatkom všeobecných lekárov a pediatrov

Viacerí už podľa ministerstva zdravotníctva nemajú ani optimálny vek. Ten sa v priemere zvyšuje. Vo veku nad 65 rokov pracuje na Slovensku viac ako 480 všeobecných lekárov pre dospelých a vyše 300 pediatrov, ukazujú štatistiky rezortu.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Takýto problém potvrdil aj prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth. Alarmujúca situácia je podľa neho najmä v ambulantnom sektore. Starí lekári odchádzajú do dôchodku, ambulancie po nich mladí často nechcú prebrať. Pacientov si potom musí rozdeliť “ešte to málo doktorov, čo robí a kopí sa im práca”.

“Najviac lekárov vo veku nad 65 rokov pracuje vo VÚC Bratislava a Košice,” povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Luptáková. Nedostatok všeobecných lekárov je podľa nej aktuálnym problémom nielen slovenského zdravotníctva. Pri riešení tejto problematiky má pomôcť takzvaný Rezidentský program. Projekt rezortu má zvýšiť počet všeobecných lekárov na Slovensku a znížiť ich vekový priemer. Zapájajú sa doň študenti lekárskych fakúlt. Ministerstvo chce cez program dostať mladých do zdravotníckych zariadení v mieste ich bydliska, a teda napríklad aj na vidiek, kde nie je vysoký záujem o prácu v ambulancii.

Rezidentský program je podľa Šótha rozbehnutý dobre. “Som za to, aby fungoval ďalej,” povedal prezident ASL. Ide však “iba o jednu kocku z mozaiky”. Ambulantných lekárov treba motivovať aj finančne, poukazuje Šóth. Ambulantného lekára totiž podľa neho mnohí stále robia najmä zo zanietenia, v nemocnici si doktor dokáže zarobiť viac.

Prvých absolventov bude mať Rezidentský program v roku 2017, a to konkrétne v odbore všeobecné lekárstvo. Celkovo je v projekte zaradených 272 rezidentov, z toho 191 pre všeobecné lekárstvo a 81 pre pediatriu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.