Chicago 21. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:flickr)
 
Vedci v Spojených štátoch a vo Venezuele študovali dva izolované kmene žijúce v Amazonskom pralese a zistili, že osobitná diéta im pomáha udržiavať normálny tlak po celý život. U Indiánov je pozorovaná menšia pravdepodobnosť, že zomrú na základe zlyhania obličiek a kardiovaskulárnych ochorení. Článok vedci publikovali v časopise JAMA Cardiology

Ilustračné foto

Mnoho odborníkov sa domnieva, že krvný tlak by mal vždy rásť s vekom. Mnoho štúdií však preukázalo, že pre zástupcov nekontaktných národov vrátane kmeňov lovcov a zberačov Južnej Ameriky, taká väzba neplatí.
Doteraz však vedci nemali dostatok údajov o krvnom tlaku domorodcov v detstve a po celý ich život. Okrem toho odborníci tento ukazovateľ neporovnávali so spoločnosťami s rôznym stupňom vplyvu západného spôsobu života (westernizácie).
V novej štúdii odborníci analyzovali vzťah medzi ukazovateľom veku a krvného tlaku v kmeňoch Janomamo a Ekuana, ktorí žijú v časti Amazonského pralesa vo Venezuele, do ktorej sa nemožno dostať po zemi. Je známe, že Janomamo, ktorí zostávajú takmer neovplyvnení civilizáciou skoro nekonzumujú soľ a ich krvný tlak je jeden z najnižších na svete.
Kmene Ekuan žijú spoločne s Janomamom, ale zažívajú určitý vplyv západného spôsobu života kvôli misionárskym činnostiam a tesnej blízkosti pristávacích dráh pre ľahké lietadlá.
Štúdie sa zúčastnilo 72 zástupcov prvého kmeňa a 83 z druhého. Vek subjektov sa pohyboval od jedného roka do 60 rokov. Ukázalo sa, že ukazovatele krvného tlaku u Janomamo sa nemenia s vekom, zatiaľ čo u Ekuanu sa mierne zvyšuje.
Podľa vedcov by výsledky štúdie mali pomáhať pri vývoji metód prevencie hypertenzie u obyvateľov západných krajín vrátane detí.
 
Príspevok V Amazónii objavili tajomstvo predĺženia života zobrazený najskôr Hlavné správy.