Alžír 23. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Anis Belghoul)
 
Stovky právnikov sa v sobotu zišli v hlavnom meste Alžírska na protestnom pochode proti prezidentovi Abdalovi Azízovi Buteflikovi

Alžírski právnici protestujú v hlavnom meste krajiny, Alžíri

Protestujúci právnici počas pochodu mestom smerom k hlavnému námestiu, kde zaspievali národnú hymnu, skandovali protivládne heslá, informovala agentúra AP.
Podobné protesty sú v sobotu naplánované aj v ďalších veľkých mestách.
V piatok vyšli do ulíc alžírskych miest už po piaty raz desaťtisíce ľudí, ktorí žiadajú zmeny politického systému a ukončenie pôsobenia Butefliku vo funkcii prezidenta.
Účasť na týchto demonštráciách začala narastať po tom, ako 82-ročný Buteflika 11. marca oznámil, že síce vyhovie svojim odporcom a nebude sa uchádzať o piate funkčné obdobie, avšak zároveň odložil na neurčito prezidentské voľby, naplánované pôvodne na 18. apríla. Tento krok považuje opozícia iba za ďalší pokus o predĺženie Buteflikovho pôsobenia vo funkcii.
Buteflika, ktorý je pri moci od roku 1999, má vážne zdravotné problémy a na verejnosti už takmer nevystupuje. Mnohí Alžírčania ho vnímajú len ako bábku v rukách armády, rodinných klanov a vplyvnej podnikateľskej elity.
 
Príspevok V Alžírsku proti prezidentovi Buteflikovi demonštrovali stovky právnikov zobrazený najskôr Hlavné správy.