Ašchabat 7. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev pricestoval v pondelok na dvojdňovú návštevu Turkménska. Ide o jeho prvú oficiálnu zahraničnú cestu od vlaňajšieho decembra, keď sa ujal funkcie hlavy štátu

Favoritom volieb je premiér a úradujúci prezident Šavkat Mirzijojev

Mirzijojev sa v turkménskom hlavnom meste Ašchabat stretol so svojím náprotivkom Gurbangulym Berdimuhamedovom, s ktorým rokoval o bilaterálnych záležitostiach. Lídri sa dohodli na užšej spolupráci svojich krajín v oblasti energetického priemyslu a dopravy, informovala rozhlasová stanica Slobodná Európa.

Mirzijojev počas svojho pobytu v tejto susednej stredoázijskej krajine navštívi aj mesto Turkmenabat, kde sa zúčastní na slávnostnom odhalení pamätníka zosnulému uzbeckému prezidentovi Islamovi Karimovovi.

Mirzijojevova návšteva Turkménska sa koná týždeň po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin zavítal do Kazachstanu, Tadžikistanu a Kirgizska, pričom na svojej ceste po Strednej Ázii vynechal práve Uzbekistan a Turkménsko.

Turkménsko disponuje štvrtými najväčšími zásobami zemného plynu na svete; táto komodita je základom jeho ekonomiky. Uzbekistan, najľudnatejšia stredoázijská krajina, je takisto bohatá na prírodné zdroje.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.