Žiadna pieseň nezachytáva jarnú náladu Nemecka poetickejšie, ako hit z roku 1930: „Veronika, jar je tu“. Dievčatá spievajú tra-la-la a celé Nemecko je v idylke. “Veronika, špargľa pučí! “ Apríl v Nemecku je Spargelzeit alebo „čas špargľe“. Puristi doslova utekajú na farmárske trhy, aby si kúpili najčerstvejšie stonky (biele, na rozdiel od zelenej letnej odrody) a podávali ich s plátkami šunky a holandskej omáčky alebo so strúhankou a maslom. Ale tento rok veľká časť plodiny na poliach zhnije. Hraničné obmedzenia v boji proti Covid-19 bránia východoeurópskym poľnohospodárskym pracovníkom prísť na polia a úrodu pozbierať

Ilustračné foto

Kto bude zbierať úrodu v Európe, keď sú zavreté hranice?

Nemecko zvyčajne zamestnáva 30 000 sezónnych pracovníkov na zber špargle, pričom 5 000 v samotnom Brandenbursku. Doteraz prišlo do Brandenburska len asi polovica z tohto počtu. Nemecká hranica je otvorená pre Poliakov pracujúcich v kritických odvetviach, ale poľskí zberači ju váhajú prekročiť, pretože ich vláda tvrdí, že každý, kto tak urobí, bude po návrate 14 dní v karanténe. Koncom marca si zúfalí pestovatelia špargle prenajali lietadlo, aby doviezli aspoň 190 Rumunov. Takmer to nestihli, pretože už 25. marca Nemecko zakázalo vstup sezónnym pracovníkom z krajín, ktorí nie sú súčasťou schengenského hraničného pásma.

Špargľa je len špičkou problému, ktorému budú európski poľnohospodári čoskoro čeliť. V tomto roku bude Nemecko potrebovať takmer 300 000 sezónnych pracovníkov. Francúzsko, v ktorom sa blíži sezóna jahôd, potrebuje v nasledujúcich troch mesiacoch 200 000. Viac, ako polovica z nich zvyčajne pochádza zo zahraničia. Holandsko je najväčším európskym poľnohospodárskym exportérom, ale väčšina pracovníkov, ktorí zbierajú paradajky a uhorky v skleníkoch, pochádza z východnej Európy a mnohí tento rok neprídu.

Nemcom chýbajú Poliaci, Poliakom chýbajú Ukrajinci. Odhaduje sa, že asi 1,3 milióna Ukrajincov pracovalo v Poľsku pred uzavretím hranice. Keď Poľsko 14. marca zatvorilo svoje hranice, Ukrajinci odišli. Vedúci poľnohospodárskej únie v krajine hovorí, že bez nich bude ohrozené zásobovanie potravinami.

Zdroj