Bratislava 10. augusta 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
 
Už najbližšiu nedeľu (12. augusta 2018) sa uskutoční svätá omša pri Kaplnke Panny Márie Kráľovnej na Brezovej. Začne sa o 14:00 h. Kaplnka na Brezovej na nachádza asi 30 minút peši od obce Vršatské Podhradie smerom na Moravu. Každoročne sa tu v mesiaci august (druhá alebo tretia nedeľa v mesiaci) koná svätá omša, spojená s púťou veriacich.

Ilustračné foto


Kaplnku dal údajne postaviť gróf Koninggseg, ktorý bol v 19. storočí majiteľom vršatského panstva. Traduje sa, že ku kaplnke sa chodilo na Veľkodušný pondelok. Z Vršatca chodievalo veľa ľudí, chlapi, ženy, deti a mládež, celé rodiny, každý kto vládal, spolu s miestnou dychovkou, ktorá hrala mariánske piesne až ku kaplnke. Pri nej sa veriaci pomodlili ruženec, čítali litánie a potom dychovka zahrala aj piesne. Potom sa stretli na agapé. Gazdovia sa potom vybrali obzrieť svoje pozemky a polia, potom sa všetci opäť zišli a vybrali san a spiatočnú cestu, ktorá končila pri zvonici v dedine. Tieto púte trvali do 50-tych rokov minulého storočia, procesie boli zakázané, ľudia ku kaplnke prestali chodiť.
Kaplnka chátrala, slúžila iba na skrytie pred búrkou. Vandali občas poškodili sochu Panny Márie, ktorú však veriaci vymenili za inú. Po zmenách v roku 1989 miestny správca farnosti Vladimír Šupa dostal nápad postaviť novú kaplnku, ktorá sa začala stavať na jar v roku 1990. Vďaka ochotným veriacim sa sem na traktoroch doviezol cement, tehla a potrebný materiál a miestni začali stavať. Kaplnka bola dokončená v auguste 1990 a bola posvätená na sviatok Panny Márie Kráľovnej. Na jej posviacke sa zúčasnilo obrovské množstvo ľudí, miestni ľudia spomínajú, že iba z Moravy prišlo 48 traktorov a množstvo peších pútnikov. Neskôr za pôsobenia farára Ivana Kňazeho bola kaplnka zrekonštruovaná a upravená do súčasnej podoby.
Od roku 1990 sa tu každoročne koná sv. omša pri príležitosti sviatku Panny Márie Kráľovnej. Ľudia prichádzajú na autách, peši, na traktoroch, bicykloch a ďakujú Matke Božej. Každý rok sa tu stretne asi tisícka veriacich, nielen z Vršatca a z farnosti Pruské, ale aj z Moravy a blízkeho či vzdialenejšieho okolia. Sv. omšu vždy slávi buď miestny kňaz alebo rodák, či niekto pozvaný, sprevádza ju miestny spevokol alebo dychová hudba Sedmerovanka z blízkeho Sedmerovca.. Krásna príroda a väčšinou pekné počasie prilákajú ku kaplnke veľké množstvo veriacich. Je to miesto, ktoré má svoju úžasnú atmosféru, ľudia sem chodia načerpať nové telesné a duchovné sily do ďalších dní.
Príspevok Už najbližšiu nedeľu sa uskutoční svätá omša pri kaplnke na Brezovej zobrazený najskôr Hlavné správy.