Damask 3. apríla 2018 (HSP/NewInform/Foto:TAR-Syrian Central Military Media, via AP)
 
Podľa portálu NewInform je už jasné, kam po vyčistení východnej Ghúty upriami svoju pozornosť sýrska armáda a jej spojenci. Sýrčania ešte pred ofenzívou voči Kurdom na východe Sýrie zaútočia v oblastiach Daraa a Al Kuneitra. Oblasti sa nachádzajú v blízkosti izraelských hraníc a existujú v nich zoskupenia, ktoré sa spoliehali na priamu a nepriamu podporu izraelskej armády.

Ilustračné foto

Izrael už vyjadril svoje znepokojenie nad pripravovaným útokom sýrskych vládnych vojsk. Ak sýrske vládne sily zlikvidujú skupiny, ktoré podporoval Izrael, dostanú pod kontrolu svoju juhozápadnú hranicu s Izraelom. Izraelské sny o postupnom získavaní sýrskych území “salámovou metódou” sa prekazia. (Izrael stále okupuje územie Golanských výšin, ktoré Sýrii odňal po vojne v roku 1967 a v roku 1973).
Či sa Izrael odhodlá letecky podporovať miestne protiasadovské bandy v boji proti vládnym silám je otázne, Izrael pred niekoľkými týždňami stratil kvôli sýrskej vzdušnej obrane jedno zo svojich lietadiel F-16, pred niekoľkými mesiacmi sýrska protivzdušná obrana údajne poškodila aj F-35, najmodernejšiu izraelskú stíhačku 5. generácie.
Podľa viacerých expertov Sýria úspešne rozširuje možnosti svojej protivzdušnej obrany a už sa začal aj presun sýrskych vládnych síl do provincie al Kuneitra a Daraa. Podľa sýrskych informácii sa do bojov zapoja s určitosťou aj sýrski Tigri. Posledné informácie z pondelka večera už hovoria o tom, že sa odohrali prvé bojové stretnutia medzi vládnymi vojakmi a Izraelom podporovanými skupinami v al Kuneitre a Daraa.
Valentin Guljajev
 
Príspevok Už je známe, kam zamieri sýrska armáda po východnej Ghúte. Izrael sa nepoteší zobrazený najskôr Hlavné správy.