Moskva/Washington 1. októbra 2017 (HSP/Forbes/Foto:TASR/Thiqa News via AP)

Aj keď sú americké média súčasťou štvavej západnej propagandy, už aj ony museli priznať, že jednoznačným víťazom v Sýrii je Rusko, na rozdiel od USA, ktoré tam utrpeli porážku. Píše o tom aj významný americký časopis Forbes, ktorý hovorí o Putinovom “šach mate” v Sýrii.

Ilustračné foto

30. septembra bolo výročie  dvojročného pôsobenia Moskvy v Sýrii, ktoré zachránilo prezidenta Bašára al-Assada a celú Sýriu pred  kolapsom. Časopis Forbes tvrdí, že Assad je z veľkej časti zodpovedný za jednu z najhorších humanitárnych tragédií od druhej svetovej vojny.

Pre objektivitu treba však povedať, že vojnu začali teroristické skupiny (tzv. umiernená opozícia) podporovaná a vyzbrojená Spojenými štátmi americkými.

Aj keď režim Bašára Assada bol podporovaný aj Iránom, skutočná záchrana prišla až v septembri roku 2015, kedy ruská letecká sila zachránila Assada od vojenskej porážky.

Vladimír Putin však stál za Assadom od samého začiatku a chránil ho viacerými spôsobmi. Vyzbrojil ho, chránil ho v Bezpečnostnej rade OSN a podporoval v Sýrii vojsko a ekonomiku.

“V súčasnosti po dvoch rokoch pôsobenia v Sýrii dosiahol Putin prakticky všetko, čo chcel. Assad zostal pri  moci. Ruská vojenská prítomnosť v Sýrii je istá minimálne ďalších 49 rokov – je to zároveň najväčšia vojenská prítomnosť Ruska mimo bývalého Sovietskeho zväzu.

Putin tak znížil americkú schopnosť vojensky manévrovať v tomto regióne a zaistil ruský vplyv v jednej zo strategicky najdôležitejších krajín na Blízkom východe,” píše americký  časopis Forbes.

Čo je však najdôležitejšie pre Putina, teraz môže vytvoriť spoluprácu so Západom podľa vlastných predstáv. Vytvoril totiž vnímanie Ruska ako svetovej veľmoci a garantom mieru a dosiahol tak medzinárodné uznanie.
Samuel Gdovin