Bratislava/Berg/Jarovce 22. mája 2020 (HSP/Foto: Facebook)

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) večer informoval, že v súvislosti s blokádou na hranici s Rakúskom oslovil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s prosbou, aby umožnil prechod do domácej karantény nielen tým ľuďom, ktorí prídu na hranice, ale aj tým, ktorí sa aktuálne nachádzajú v štátnej karanténe. ÚVZ následne vydal stanovisko, ktorým však zrejme protestujúcim iba viac dvihne tlak

Protestujúci slovenskí občania na hranici s Rakúskom. Piatok 22. mája 2020. Foto: Facebook

Uviedol to na sociálnej sieti v reakcii na ľudí protestujúcich na hraniciach proti štátnej karanténe. ÚVZ v tom zmysle následne na to reagovalo na sociálnej sieti nasledovne:

„Úrad verejného zdravotníctva SR vydal opatrenie, ktoré sprístupňuje možnosť využitia domácej smart karantény. Túto možnosť dostanú ľudia, ktorí od 22. mája 2020 od 20:00 prídu na územie Slovenska. Pre ľudí, ktorí čakajú na hraniciach, to znamená možnosť prísť na Slovensko do štátnych karanténnych centier, ktoré budú môcť opustiť hneď, ako bude dostupná aplikácia eKaranténa.“

Zdá sa však, že toto rozhodnutie sa míňa účinku, nakoľko ľudia protestujúci na hranici tam dnes prišli práve preto, že do štátnej karantény nechcú ísť a mali za to, že inteligentná karanténa formou aplikácie bude spustená už dnes a že po jej stiahnutí na mobil budú môcť absolvovať karanténu súkromne, svojím vlastným zabezpečením.

Diaľnica D4 pri Jarovciach je aj v neskorých večerných hodinách v piatok zablokovaná, kolóna kamiónov a osobných áut sa má tiahnuť už do Viedne, celkovo v dĺžke asi 25 km, blokovaný je aj priechod Berg, ale aj Drietoma.  O situácii na hraniciach s Rakúskom informujú už aj rakúske a české médiá.

Zdroj