Bratislava 28. augusta 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Predstavitelia malých firiem a živnostníkov budú spolu s Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO) hľadať spôsoby, ako by sa mohla zvýšiť participácia menších podnikateľov na verejných zákazkách. Na utorňajšom rokovaní so šéfom ÚVO Miroslavom Hlivákom sa zástupcovia Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá by mala priniesť konkrétne návrhy opatrení na zvýšenie miery účasti menších subjektov vo verejných projektoch.

Na snímke predseda ÚVO Miroslav Hlivák

“Na našom stretnutí sme vyslovili nespokojnosť so súčasným stavom, ktorý považujeme za diskriminačný. Mnohé verejné zákazky totiž vyhrávajú veľké spoločnosti, ktoré si na vykonanie prác zazmluvnia subdodávateľov a tým častokrát ich prácu nezaplatia. Pritom existujú mnohé zákazky, ktoré by malí a strední podnikatelia zvládli realizovať vlastnými kapacitami,” povedal prezident SŽZ Stanislav Čižmárik.
Podľa predsedu ÚVO Miroslava Hliváka je dôležité, aby úrad pristupoval proklientsky, bez rozdielu, ku všetkým subjektom vstupujúcim do procesu verejného obstarávania. “Správne a v medziach zákona nastavenú komunikáciu úradu s malými a strednými podnikateľmi považujem za kľúčovú v tom, aby sa zvýšila transparentnosť a konkurencia v rámci hospodárskej súťaže vo verejných zákazkách. Tie majú totiž slúžiť na efektívne prerozdeľovanie verejných zdrojov, teda má z nich profitovať celá spoločnosť a nielen úzky okruh uchádzačov,” dodal Hlivák.
 
Príspevok ÚVO bude s malými podnikateľmi hľadať cesty ako zvýšiť ich účasť na verejných zákazkach zobrazený najskôr Hlavné správy.