Paríž/Štrasburg 12. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)
 
Francúzsko zvyšuje stupeň teroristického ohrozenia a posiela do Štrasburgu ďalšie bezpečnostné sily. V stredu skoro ráno, po útoku na tamojšom vianočnom trhu, to oznámil minister vnútra Christophe Castaner

Ilustračné foto

Polícia vo francúzskom Štrasburgu v stredu tiež oznámila, že postupne evakuuje tisíce ľudí z centra mesta, kde došlo v utorok okolo 20.00 h SEČ k vražednému streleckému útoku blízko svetoznámeho vianočného trhoviska.
Ľudia, uviaznutí v centre, majú odchádzať smerom na sever, zachovať pokoj a prísne dodržiavať pokyny bezpečnostných síl. Polícia to napísala na Twitteri.
Polícia zároveň varovala ľudí, aby neopúšťali mestskú časť smerom na juh a vyhýbali sa južnej štvrti Neudorf, ktorá zostáva uzatvorená. Zrejme práve v nej prebieha pátranie po strelcovi, uviedla tlačová agentúra DPA.
Mnoho ľudí, nachádzajúcich sa v centre, sa totiž v panike pri útoku skrylo v baroch či reštauráciách. Štrasburg je tiež sídlom Európskeho parlamentu a v jeho priestoroch uviazli po útoku europoslanci.
Francúzska prokuratúra začala útok v Štrasburgu vyšetrovať ako teroristický čin. Podozrivý je na úteku, ale úradom je známy – podľa nich ide o osobu so záznamom v registri trestov a podozrivú z napojenia na extrémistov a radikálov. Polícia má muža na zozname sledovaných osôb. Podľa dvoch rôznych, anonymných bezpečnostných zdrojov je strelcom údajne 29-ročný muž zo Štrasburgu menom Cherif a polícia ho chcela ešte v utorok ráno zatknúť. Nebol však v mieste svojho bydliska. Policajti našli v jeho dome výbušné materiály.
Pri útoku blízko rušného vianočného trhu, nachádzajúceho sa okolo mestskej katedrály, zahynuli v utorok večer traja ľudia a 12 ďalších utrpelo zranenia, oznámil v stredu skoro ráno minister vnútra Christophe Castaner. Podľa jeho slov útočník sa dvakrát dostal do konfrontácie s policajtmi, ale ušiel.
Traja alebo štyria zo zranených sú v kritickom stave, vyhlásil starosta mesta Roland Ries už skôr.
Podozrivý nemieril na vojakov hliadkujúcich v oblasti vianočného trhu, ale na civilistov, vyhlásil hovorca francúzskej armády plukovník Patrik Steiger.
Stále prebieha pátranie po podozrivom útočníkovi, ktorému sa podarilo z miesta činu ujsť, avšak bezpečnostné sily hliadkujúce v oblasti ho predtým pri prestrelke zranili.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvolal v Paríži krízové zasadnutie s ministrami a predstaviteľmi bezpečnostných síl a minister vnútra Castaner odcestoval do Štrasburgu.
Jednou zo zastrelených obetí je aj thajský turista, ktorý utrpel poranenie hlavy. Napriek snahám ľudí o oživenie sa ho nepodarilo zachrániť, povedal svedok Peter Fritz pre britskú stanicu BBC.
“Snažili sme sa zo všetkých síl ho oživiť. Robili sme kardiopulmonálnu resuscitáciu. Odtiahli sme ho do blízkej reštaurácie,” dodal Fritz, ktorého citovala aj agentúra AP.
Svedok informoval, že turista bol tridsiatnik a jeho manželka vyviazla zo streľby bez zranení, ale je v šoku.
Fritz doplnil, že trvalo 45 minút, kým dorazila sanitka.
Utorkový útok oživil spomienky na prekazený teroristický útok z roku 2000, ktorého terčom sa malo stať práve vianočné trhovisko v Štrasburgu. Desať podozrivých islamských militantov napojených na teroristickú organizáciu al-Káida v decembri 2004 súd usvedčil a poslal do väzenia za ich úlohu na tomto sprisahaní.
 
Francúzi zvyšujú stupeň teroristickej hrozby a posilňujú kontroly na hraniciach
Francúzska vláda zvýšila stupeň teroristického ohrozenia a poslala do Štrasburgu ďalšie bezpečnostné sily. V stredu skoro ráno, po útoku na tamojšom svetoznámom vianočnom trhu, to oznámil minister vnútra Christophe Castaner.
“Vláda sa teraz rozhodla vyhlásiť stupeň ‘hroziaci teroristický útok’, pričom sa zavádzajú posilnené kontroly na hraniciach,” uviedol minister vnútra na tlačovom brífingu v Štrasburgu, ktorý je sídlom viacerých európskych inštitúcií vrátane Európskeho parlamentu a nachádza sa v blízkosti nemeckých hraníc.
Kontroly budú takisto posilnené “na všetkých vianočných trhoch, ktoré sa konajú po celom Francúzsku, aby sme zabránili napodobňovaniu útokov”, dodal Castaner.
Minister ďalej oznámil, že miestne úrady v Štrasburgu zakážu demonštrácie, aby sa bezpečnostné sily mohli sústreďovať na pátranie po mužovi podozrivom zo streleckého útoku v blízkosti vianočného trhu, ku ktorému došlo v utorok okolo 20.00 h SEČ.
Všetky školy budú podľa ministra v stredu otvorené, ale rodičia budú môcť nechať svoje deti doma, ak si to budú želať. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.
Francúzska prokuratúra začala utorkový útok v Štrasburgu vyšetrovať ako teroristický čin. Podozrivý je na úteku, ale úradom je známy – podľa nich ide o osobu so záznamom v registri trestov a údajne napojenú na extrémistov a radikálov. Polícia má muža na zozname sledovaných osôb. Podľa dvoch rôznych, anonymných bezpečnostných zdrojov je strelcom údajne 29-ročný Chekatt Chérif zo Štrasburgu a polícia ho chcela ešte v utorok ráno zatknúť. Nebol však v mieste svojho bydliska. Policajti našli v jeho dome výbušné materiály.
Pri útoku blízko rušného vianočného trhu, nachádzajúceho sa okolo mestskej katedrály, zahynuli v utorok večer traja ľudia a 12 ďalších utrpelo zranenia, z nich šesť vážne, oznámil minister vnútra na tlačovom brífingu. Podľa jeho slov útočník sa dvakrát dostal do konfrontácie s policajtmi, ale ušiel.
Prezident Emmanuel Macron vyjadril sústrasť rodinám obetí na Twitteri, po skončení krízového zasadnutia vlády v parížskom sídle ministerstva vnútra.
 
Príspevok Útok v Štrasburgu už má 3 obete na životoch, Francúzsko zvyšuje stupeň teroristického ohrozenia zobrazený najskôr Hlavné správy.