Washington 17. januára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/SANA)
 
Pri útoku na severe Sýrie zahynuli v stredu aj štyria občania Spojených štátov. Medzi nimi sú dvaja zamestnanci armády a dvaja civilisti. Útok v meste Manbidž si celkovo vyžiadal 16 životov. Ďalší traja americkí vojaci utrpeli zranenia

Ilustračné foto

Je to zároveň najkrvavejší útok na americké jednotky, odkedy v roku 2015 prišli do krajiny. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva uviedlo, že medzi obeťami sú aj členovia Sýrskych demokratických síl, ktorí bojujú na strane USA. Podľa doterajších informácií za samovražedným bombovým útokom stojí extrémistická skupina Islamský štát (IS).
Prezident USA Donald Trump v decembri oznámil plánovaný odsun amerických vojakov zo Sýrie s tým, že sa im podarilo poraziť IS. Po najnovšom útoku sa však spustila vlna kritiky proti jeho rozhodnutiu. Senátor Lindsey Graham vyhlásil, že vyjadrenie prezidenta len povzbudilo IS k takýmto činom. Elissa Slotkin uviedla, že IS týmto dokázal svoju schopnosť zabíjať.
Americký viceprezident Mike Pence odsúdil útok, no potvrdil plány na stiahnutie vojakov. Vyhlásil, že “kalifát sa rozpadol” a militantnú sieť “sa podarilo poraziť”.
 
Príspevok Útok v meste Manbidž si vyžiadal aj životy štyroch Američanov zobrazený najskôr Hlavné správy.