K útoku kamiónom v berlínskej štvrti Charlottenburg, ktorý si vyžiadal 12 mŕtvych a 48 zranených, sa prihlásila v utorok teroristická organizácia Daeš. Nemecká Spolková prokuratúra medzitým oznámila, že 23-ročného Pakistanca, zadržaného krátko po udalosti ako podozrivého zo spáchania teroristického činu, prepustili na slobodu, keďže doterajšie výsledky vyšetrovania nepotvrdili jeho prítomnosť v kabíne vozidla.

Zdemolované vianočné trhy v

Podľa najnovších zistení, ktoré prinieslo v noci na dnes internetové vydanie denníka Bild, bol poľský vodič nažive až do chvíle, keď zatiaľ neznámy terorista nasmeroval kamión medzi návštevníkov vianočných trhov na námestí Breitscheidplatz.

Prečítajte si tiež: MIMORIADNY ONLINE Krvavý útok v Berlíne: K masakre sa prihlásila teroristická organizácia

Nemenovaný vyšetrovateľ, ktorého Bild citoval, je presvedčený, že v kabíne došlo k súboju, pričom útočník bodol Poliaka viackrát nožom, pretože sa snažil zasiahnuť do riadenia, aby zachránil životy ľudí. Po tom, ako vozidlo zostalo stáť medzi stánkami, páchateľ kamionistu zastrelil a ušiel. Nemecká rozhlasová stanica RBB medzitým informovala, že poľská polícia začala vyšetrovať usmrtenie Lukasza Urbana ako prípad vraždy.

Kriminalisti veria v skoré zadržanie útočníka z Berlína 

Pri pátraní po osobe, ktorá spáchala pondelňajší útok na vianočné trhy v Berlíne, je značná šanca, že už čoskoro prinesie očakávaný výsledok. Predseda odborovej organizácie Zväz nemeckých kriminalistov (BDK) André Schulz sa tak vyjadril v utorok večer vo vysielaní televíznej stanice ZDF.

Šéf kriminalistických odborov je podľa vlastných slov „pomerne optimistický“, pokiaľ ide o možnosť, že sa už v priebehu dneška alebo „v blízkej budúcnosti“ verejnosť dozvie o novom podozrivom. Hoci zatiaľ nemohol zverejniť podrobnosti, prezradil, že vyšetrovatelia majú k dispozícii „dobré indície“ a „veľmi veľa záchytných bodov“.

Zdemolované vianočné trhy v

Berlínska polícia uviedla, že ohľadne pondelňajšieho útoku vyhodnocuje viac ako 500 indícií. Podľa Schulza vyšetrovatelia pracujú s výpoveďami svedkov, stopami DNA či odtlačkami prstov, ale aj s údajmi o polohe, ktoré umožňujú identifikovať mobilný telefón páchateľa. „Máme veľa možností, ako nájsť túto osobu,“ ubezpečil.

Policajné hliadky na trhoch posilňujú po celom svete

Taliansko

Útok v Berlíne: Poľský

Francúzsko

Útok v Berlíne: Poľský

Útok v Berlíne: Poľský

Útok v Berlíne: Poľský

Británia

Útok v Berlíne: Poľský

Londýnska polícia bude oddnes uzatvárať ulice pri Buckinghamskom paláci v čase, keď prebieha na priestranstve pred palácom výmena stráží, ktorá je pre návštevníkov britskej metropoly obľúbenou atrakciou. Reaguje tak na pondelňajší útok v Berlíne, kde zatiaľ neznáma osoba vrazila kamiónom do areálu vianočných trhov, pričom zahynulo 12 ľudí a ďalších 48 utrpelo zranenia.

Pravidelné uzávierky a nové zátarasy v okolí sídla britského panovníka tvoria súčasť narýchlo prijatého súboru bezpečnostných opatrení po berlínskom útoku, aj keď podľa polície sa s týmito zmenami rátalo. Ceremoniálna výmena stráží pred palácom je totiž udalosťou, ktorá tradične priťahuje na toto exponované miesto v centre Londýna davy turistov.

Prijatý plán predpokladá, že pri každej výmene stráží budú okolité ulice uzavreté takmer dve hodiny. Polícia upozornila, že ide o „preventívne opatrenie“ s trojmesačnou platnosťou a nevychádza zo špecifických informácií spravodajských služieb. V Británii platí v súčasnosti druhý najvyšší stupeň ohrozenia terorizmom, čo znamená, že tamojšie úrady rátajú s vysokou pravdepodobnosťou útoku.

Nemecko

Útok v Berlíne: Poľský

Španielsko

Útok v Berlíne: Poľský