Paríž 23. augusta 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michel Euler)
 
Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k útoku nožom, ktorý si vo štvrtok na predmestí Paríža vyžiadal dvoch mŕtvych a jedného vážne zraneného. Informovala o tom agentúra Amák blízka IS s tým, že útok v meste Trappes, ktoré je súčasťou parížskej aglomerácie, vykonal “bojovník Islamského štátu”. Toto tvrdenie však nepodložila žiadnymi dôkazmi.

Polícia stráži po útoku nožom vo štvrtok 23. augusta 2018 v Trappes, západne od Paríža

Podľa francúzskej televízie BFM-TV muž počas útoku vykrikoval arabskú frázu Alláhu akbar (Boh je najväčší).
Denník Le Parisien uviedol, že páchateľom bol 35-ročný Kamel S. Obeťami útoku sú jeho vlastná sestra a matka. Zranená osoba nie je jeho príbuzný. Podľa jednej z vyšetrovacích verzii mohlo ísť o rodinný spor.
Páchateľ sa po útoku ukryl v jednom z domov. Keď z neho opäť vyšiel, začal ohrozovať policajtov, ktorí ho “neutralizovali”. Podľa informácie miestnej prefektúry je útočník mŕtvy. Motív jeho činu nebol bezprostredne známy.
Minister vnútra Gérard Collomb ocenil rýchly zásah bezpečnostných síl a prisľúbil objasnenie okolností celej tragédie.
Podľa BFM-TV sa útočník narodil v roku 1982. Pred dvoma rokmi ho odsúdili za prejavovanie sympatií k terorizmu.
Trappes má okolo 30.000 obyvateľov a patrí medzi chudobné oblasti departementu Yvelines. Polovica z miestnych obyvateľov má menej ako 25 rokov a miera nezamestnanosti tam dosahuje takmer 20 percent.
 
Muž trpel psychickými problémami
Muž trpel vážnymi psychickými problémami. Polícia udalosť nevyšetruje ako teroristický útok, informovala agentúra AP s odvolaním sa na francúzske úrady.
Minister vnútra  Collomb uviedol, že útočník trpel vážnymi psychickými problémami a že prokuratúra nevyšetruje udalosť ako teroristický útok.
Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) sa k útoku prostredníctvom spriaznenej agentúry Amák okamžite prihlásila a uviedla, že páchateľ bol jej “bojovníkom”. Toto tvrdenie však nepodložila žiadnymi dôkazmi.
 
Príspevok Útok nožom vo Francúzsku s výkrikmi Alláhu akbar: páchateľ zabil svoju matku a sestru zobrazený najskôr Hlavné správy.