Oslo 18. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martti Kainulainen Lehtikuva)
 
Nórska polícia v piatok oznámila, že útok nožom, ktorý vo štvrtok spáchal v Osle ruský občan, vyšetruje ako možný teroristický čin, informovala agentúra AFP

Ilustračné foto

Muž vo štvrtok v obchode v centre hlavného mesta Oslo zaútočil nožom ženu. Jej stav je podľa AFP vážny ale stabilizovaný. Páchateľa zatkla krátko po čine polícia.
“Existujú dôvody preskúmať, či mal útok nožom spojenie s terorizmom a vyšetrovanie sa to pokúsi objasniť,” povedala novinárom šéfka nórskej tajnej služby PST Benedicte Björnlandová.
Podozrivý je 20-ročný Rus, ktorý do Nórska pricestoval z Ruska vo štvrtok cez susedné Švédsko.
PST zapojili do vyšetrovania na základe informácií, ktoré polícia zistila počas vypočúvania. “(Podozrivý) povedal, že chcel zabiť ľudí a že to bol teroristický čin,” povedala Björnlandová. Podľa PTS nič nenasvedčuje tomu, že by do útoku boli zapletení aj ďalší ľudia alebo by muž plánoval iné akcie.
Nórska verejnoprávna televízia NRK o podozrivom informuje ako o moslimovi. Ak by sa potvrdilo, že išlo o čin spojený s radikálnym islamom, bol by to prvý takýto prípad v tejto severskej krajine.
Nórska tajná služba zadržala v apríli 2017 žiadateľa o azyl z Ruska v súvislosti s nastražením výbušného zariadenia v centre Osla, ktoré zneškodnili pyrotechnici.
 
Príspevok Útok nožom v Osle vyšetrujú ako možný teroristický čin zobrazený najskôr Hlavné správy.