Kábul 29. novembra 2018  (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Massoud Hossaini)
 
Najmenej 15 ľudí zahynulo a ďalších 29 osôb vrátane cudzincov utrpelo zranenia pri útoku militantov z hnutia Taliban na komplex britskej bezpečnostnej firmy G4S, ku ktorému došlo v stredu popoludní v afganskej metropole Kábul. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie afganského ministerstva vnútra

Ilustračné foto

Útok talibov sa začal v stredu o 18.40 h miestneho času (15.10 h SEČ), keď sa v aute na priestranstve pred areálom G4S odpálil samovražedný atentátnik. Následne na firmu zaútočil bližšie nešpecifikovaný počet militantov.
Útok sa skončil vo štvrtok o 04.30 h miestneho času (03.00 h SEČ), uviedol šéf polície v Kábule Bašír Mudžáhid s tým, že útok si vyžiadal životy 15 ľudí vrátane piatich militantov.
K zodpovednosti za atentát sa prihlásil Taliban, pričom jeho hovorca Zabíhulláh Mudžáhid dodal, že išlo o odvetu za civilistov v provinciách Helmand, Kandahár a Nangarhár, ktorí v poslednom čase zahynuli počas bojových operácií a náletov afganských a amerických síl.
Firma G4S poskytuje výcvik afganským bezpečnostným silám, vysvetlil hovorca kábulského policajného šéfa. Podľa AP tiež samotná firma na svojej internetovej stránke informuje, že v Kábule zabezpečuje ochranu britským diplomatom.
 
Príspevok Útok militantov na bezpečnostnú firmu si vyžiadal 15 mŕtvych zobrazený najskôr Hlavné správy.