Rakka 15. júna 2017 (HSP/vzgljad/Foto:TASR/AP)

Jevgenij Krutikov na portáli vzgljad reagoval na aktivity Kurdov v oblasti sýrskeho mesta Rakka, ktoré je považované momentálne za hlavné mesto teroristickej organizácie ISIS
Podľa informácii v Krutikovovom článku Kurdi a Demokratické sily Sýrie informujú o prieniku k Starému mestu v Rakke. Znamená to naozaj, že čoskoro bude hlavné mesto ISIS oslobodené od islamských teroristov, ako to naznačuje americká propaganda?
Ilustračné foto

Kurdi už obsadili štvrť al Sanaa na východe Rakky a podľa amerických informácii postupujú hlbšie do východnej časti mesta. Kurdi už podľa existujúcich správ ostreľujú pozície teroristov v Starom meste, na Západe Rakky Kurdi kontrolujú továreň starého cukrovaru, ktorý je tvorený niekoľkými betónovými budovami a skladmi. Cukrovar bol v rámci bojov výrazne poškodený.
V Rakke sa nachádza teraz okolo 4000 teroristov ISIS, veľká časť teroristov  mesto opustila a presunula sa smerom na Deir ez-Zor, aby bojovala proti sýrskym vládnym jednotkám. Podľa odhadov v okolí Rakky sa nachádza približne 20 000 Kurdov, no rovnako ako v irackom Mosúle niekoľkonásobná prevaha v počte ozbrojencov neznamená aj prevahu na bojovom poli. Aj v irackom Mosúle mali proamerické sily niekoľkonásobnú prevahu a pri oslobodzovaní mesta sa niekoľko mesiacov trápili.
Kurdi postupujú veľmi pomaly a spoliehajú sa na podporu amerických húfnic, ktoré ostreľujú obytné štvrte mesta. Američania veľmi pravdepodobne rovnako ako v Mosule v rámci informačnej vojny budú chvíľu s fanfárami útočiť, aby získali informačný ohlas svetovej verejnosti, ich aktivity, rovnako ako aktivity Kurdov však  môžu vyznieť do stratena, rovnako ako v Mosúle. Už teraz je zrejmé, že Kurdi majú pri oslobodzovaní mesta problémy a nedokážu dosiahnuť úspešne stanovené ciele.
Vojenskí odborníci poukazujú na neúspešný útok Kurdov, ktorí sa snažili v blízkosti Rakky obsadiť tri strategické vojenské pevnosti, ktoré už na začiatku občianskej vojny v Sýrii prešli do rúk džihádistov. Dve vzdialenejšie pevnosti Kurdi získali pod svoju kontrolu, pretože ich skupinky ISIS opustili, útok na tretiu pevnosť, nachádzajúcu sa na vonkajšom okraji Rakky sa skončil neúspechom Kurdov. Vyčerpané kurdské jednotky potom zahnal protiútok ISIS a Kurdi ustúpili.
Celkovo Kurdi v Rakke ostreľovali a získali pod kontrolu štvrť al Mislab, na severozápde Rakky obsadili štvrť al-Romania, v ktorej žilo rómske a tadžické obyvateľstvo. Kľúčové oblasti pozdĺž Eufratu sú aj naďalej mimo kontrolu kurdských síl. Američania ako je ich zvykom, aktívne delostreleckými húfnicami z 30 km vzdialenosti ostreľujú obytné štvrte mesta, Kurdom sa však veľmi do pouličných bojov nechce.
Vládne sýrske jednotky sa nachádzajú v oblasti Tabky, približne 40 km od mesta. Sýrčania nemajú väčší problém pokračovať v boji proti ISIS spoločne s Kurdami, odmietajú však spolupracovať s Američanmi, ktorí sa na sýrskej pôde nachádzajú v rozpore s medzinárodným právom.
Američania potrebujú ako soľ úspech v sýrskej kampani, je však veľmi pravdepodobné, že oslobodzovanie Rakky sa ponesie v rovnakom zdĺhavom duchu, ako boje v irackom Mosúle.
Jevgenij Krutikov