Moskva 24. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- WarfareWW Photo via AP/Sputnik N. Verinchuk)
 
Krátky rozbeh po vzletovej dráhe, skúšobný letec Jurij Alašejev zľahka pritiahol knipel smerom na seba a stroj o váhe 85 ton sa odtrhol od zeme. Presne pred 60 rokmi, 21. júna 1958, sa v ZSSR objavil nový “argument” v čelení konkurencii voči NATO: svoj prvý let vykonal stroj 105, o štyri roky neskôr bol prijatý do výzbroje ako lietadlo Tu-22

Na snímke ruský bombardér Tu-22M3 je na leteckej základni v provincii Hamadán na západe Iránu

Tieto raketonosné bombardéry boli po dobu 30 rokov “dlhou rukou” sovietskeho a ruského letectva. Ich potomkovia v podobe modernizovaných Tu-22M3 slúžia dodnes.
Vývoj nadzvukového stroja Tu-22 začal v roku 1955. Tieto stroje mali nahradiť podzvukové bombardéry Tu-16, ktoré už nedokázali dostatočne efektívne prekonávať protivzdušnú obranu vymysleného protivníka. Krajina potrebovala rýchleho, manévrovateľného “útočníka” s veľkým doletom. Šlo o otázku prežitia, pretože v 50. rokoch ani ZSSR a ani USA nemali k dispozícii veľký arzenál medzikontinentálnych rakiet. Ako prostriedok nosenia jadrových zbraní slúžilo diaľkové letectvo. V roku 1955 sovietsky priemysel síce už začínal vyrábať lietadlá Tu-95, nebol ale k dispozícii nadzvukový bombardér.
Konštrukcia Tu-22 je taká, že kvôli jeho typickému špicatému nosu ho sovietski letci začali nazývať “bodák”. Každý z motorov má ťah 11 ton v normálnom režime a 16,5 ton pri forsáži. Vďaka nim dokázal stroj dosahovať rýchlosť až 1600 kilometrov za hodinu, čo bolo porovnateľné s rýchlosťou vtedajších stíhacích strojov. Maximálny dolet pri lete dozvukovej rýchlosti bol 4400 kilometrov, v nadzvukovom režime 1560 kilometrov. Posádku tvorili traja ľudia: veliteľ, operátor bojových systémov a radista.
Lietadlo mohlo na protivníka zvrhnúť až deväť ton bojového nákladu. Hlavným nákladom boli voľne padajúce bomby, vrátane jadrových bômb s rôznym výkonom. Považovať toto lietadlo za čistý bombardér by však nebolo spravodlivé.
Postupom času bolo vytvorených niekoľko modifikácií – bombardér, prieskumník vybavený fotoaparátmi, lietadlo elektronického boja a ako posledný nosič rakiet, ktorý bol vyzbrojený vo svojej dobe najlepšími raketami Ch-22 Burj.
 
Zložité “starnutie”
Tu-22 právom považujú za “problémové dieťa” sovietskeho leteckého priemyslu. Lietať sa tento stroj nenaučil hneď. Medzi rokmi 1958 až 1991 letectvo stratilo v rôznych incidentoch 70 lietadiel z 311 sériových strojov. Lietadlo bol prijaté do výzbroje v roku 1962.
Vojenské používanie lietadla tiež nebolo ľahké a odhalilo množstvo nedostatkov: umiestnenie motorov viedlo k tomu, že lietadlo bolo ťažko riaditeľné v nadzvukovom režime letu a inštruktáž mohla kvôli zložitosti konštrukcie trvať aj pol dňa.
Ďaleko nie všetci piloti dokázali lietať s týmto ťažkým, rýchlym a náladovým strojom. Kapitánmi sa stávali iba najskúsenejší vojenskí letci. V ich rukách sa Tu-22 odhaľoval v plnom rosahu.
Časom sa podarilo všetky nedostatky odstrániť. V prípade jadrovej vojny bolo jeho úlohou zaútočiť na vojská NATO v Európe.

Tu-22

 
Neviditeľné lietadlo
Bojovým krstom lietadlo prešlo na Blízkom východe 22. septembra roku 1980, kedy štvorica irackých bombardérov zvrhla bomby FAB-500 na letisko Mehrabád pri Teheráne. Bagdad následne aktívne využíval Tu-22 pre silné raketové a bombové útoky na Irán, za osem rokov prišiel o štyri z 12 strojov, ktoré mal k dispozícii. Keď už sa iránskym lietadlám podarilo dohnať Tu-22, kvôli výkonným prostriedkom rádioelektronického boja na neho nemohli vystreliť rakety. A priblížiť sa na dosah kanónu im piloti Tu-22 nedovoľovali.
 
Veľká budúcnosť
V Rusku vyradili posledné Tu-22 v roku 1994. Takmer za tridsať rokov služby si Tu-22 vzal život mnohých pilotov. V NATO lietadlo považovali za jeden z najnebezpečnejších strojov ZSSR. Krvou zaplatená skúsenosť s Tu-22 však neprišla nazmar. Umožnila vznik prakticky úplne nového lietadla Tu-22M.
Najmodernejším variantom lietadla je Tu-22M3. Ten opakovane útočil na pozície Islamského štátu v Sýrii. Teraz prebiehajú práce na ďalšej modernizácii s názvom Tu-22M3M.
 
Príspevok Útok “bodákom”. Prečo považovali analytici NATO Tu-22 za smrteľnú hrozbu zobrazený najskôr Hlavné správy.