Kerč 17. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kerch FM News)
 
Ruský prezident Vladimir Putin prisľúbil, že motívy a príčiny streľby na strednej škole v krymskom meste Kerč sa “dôkladne vyšetria”. “Verejnosť bude informovaná o výsledkoch práce bezpečnostných orgánov a špeciálnych služieb,” vyhlásil Putin, ktorého cituje tlačová agentúra TASS

Na snímke záchranné zložky zasahujú po explózii, ku ktorej došlo na vysokej škole technickej v meste Kerč na Krymskom polostrove

“Momentálne je známych 17 mŕtvych a prvotná obhliadka tiel naznačuje, že u všetkých osôb došlo k smrti v dôsledku strelných poranení,” uviedol vo vyhlásení Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom). Skoršie správy hovorili o tom, že pri útoku zahynulo 18 ľudí, avšak nie je jasné, či táto bilancia zahŕňa i útočníka.
Podľa zdravotníckych zdrojov zranenia utrpelo ďalších 47 osôb, pričom šesť z nich sa nachádza v kritickom stave.
Incident sa odohral v popoludňajších hodinách na Kerčskej strednej odbornej škole polytechnickej (KPK), keď 18-ročný Vladislav Rosľakov, ktorý bol tamojším poslucháčom v poslednom ročníku, spustil v priestoroch budovy paľbu a následne spáchal samovraždu. Streľbe predchádzal i výbuch, ktorý nastal v školskej jedálni.
Ruské bezpečnostné úrady útok preklasifikovali z teroristického činu na masovú vraždu po tom, ako sa zistilo, že všetci zabití podľahli strelným zraneniam. Totožnosť útočníka, ktorý konal sám, určili vyšetrovatelia na základe záznamov bezpečnostných kamier rozmiestnených na chodbách školy. Krymské úrady po incidente vyhlásili trojdňový smútok.
Putin vyjadril rodinám a priateľom obetí hlbokú sústrasť a nariadil ministerstvu zdravotníctva, ministerstvu pre mimoriadne situácie, ako aj ďalším orgánom, aby podnikli príslušné kroky na pomoc obetiam. Hlava štátu taktiež nariadila bezpečnostným úradom vrátane tajnej služby FSB, aby začali vyšetrovanie príčin tejto tragédie.
Kerč je vstupnou bránou na nový 19-kilometrový most, ktorý od mája spája Krymský polostrov s ruskou pevninou. Rusko anektovalo Krym od Ukrajiny v roku 2014 a zaistenie bezpečnosti na Kryme je pre Moskvu prioritou.
 
Príspevok Útočník z kerčskej strednej školy konal sám, tvrdia vyšetrovatelia zobrazený najskôr Hlavné správy.