Brusel 21. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Samovražedný atentátnik, ktorý sa v utorok večer pokúsil odpáliť na železničnej stanici v Bruseli, sympatizoval s radikálnou organizáciou Islamský štát (IS). S odkazom na belgickú federálnu prokuratúru o tom dnes informovala agentúra DPA
Vyšetrovatelia našli dôkazy poukazujúce na blízkosť útočníka k IS počas prehliadky jeho bytu v neslávne známej bruselskej štvrti Molenbeek.
Na snímke belgickí vojaci hliadkujú pred hlavnou železničnou stanicou v Bruseli v utorok 20. júna 2017.

Prokuratúra potvrdila, že v byte tiež našli chemikálie a materiály použiteľné na výrobu bomby. Úrady sa domnievajú, že útočník si bombu vyrobil doma.
Podľa starostky štvrte Molenbeek Françoise Schepmansovej nebol útočník známy teroristickými sklonmi, ale obchodoval s drogami. Starostka dnes oznámila posilnenie policajných hliadok v rámci štvrte.
Viacero útočníkov a spolupáchateľov teroristických útokov v novembri 2015 v Paríži a v marci 2016 v Bruseli bolo práve z Molenbeeku. Belgické médiá v marci odkazujúc sa na policajné štatistiky informovali, že v štvrti funguje viac ako 50 skupín podozrivých z väzieb na teroristické organizácie a stovka zločineckých skupín.
Útočník sa pokúsil odpáliť bombu v utorok večer na hlavnej bruselskej železničnej stanici, ale nepodarilo sa mu to a spôsobil len malý výbuch. Následne ho postrelil hliadkujúci vojak a 36-ročný Maročan Usáma Z. zraneniam neskôr podľahol.

V byte útočníka našli nástroje na výrobu bomby
Predmety umožňujúce výrobu bomby našli policajní špecialisti pri domovej prehliadke samovražedného atentátnika. Je možné, že si bombu aj sám vyrobil. Útočník býval v neslávne známej bruselskej štvrti Molenbeek.
V byte útočníka Usámu Z. v Molenbeeku pyrotechnici našli nástroje na výrobu výbušnín, informovala belgická televízia a rozhlas RTBF. Denník Le Soir citujúc nemenovaný zdroj z prostredie justície uviedol, že “existuje vážne podozrenie, že Usáma Z. vyrobil bombu doma.” Prokuratúra ale výsledky domovej prehliadky odmietla komentovať.
Belgický premiér Charles Michel ohlásil prísnejšie bezpečnostné opatrenia na verejných priestranstvách a podujatiach, kde sa zhromažďuje veľa ľudí. Na druhej strane vyhlásil, že belgické úrady nevedia o ďalších bezprostredne hroziacich útokoch.
V prípade použitia zbrane bezpečnostnými zložkami prokuratúra automaticky preveruje, či bolo oprávnené. Na základe predbežného vyšetrovania prokuratúra tvrdí, že vojak použil zbraň v súlade s platnými pravidlami, uviedol Le Soir.
Vlani v marci pri koordinovaných samovražedných bombových útokoch islamských radikálov na bruselskom letisku Zaventem a stanici metra Maalbeek zahynulo dovedna 32 civilistov. V Belgicku naďalej platí druhý najvyšší stupeň teroristického ohrozenia na štvordielnej škále.