Tel Aviv 30. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/Lee Jin-man)
 
Izraelský premiér Netanjahu môže predlžovať svoju politickú existenciu len vtedy, ak bude eskalovať napätie na Blízkom východe. Pripomína tak ukrajinského prezidenta Porošenka, ktorý sa takisto ocitol v slepej uličke a k svojmu politickému prežitiu potrebuje eskalovať napätie na východe Ukrajiny

Ilustračné foto

Ruský portál newi nform bližšie informuje o poslednom útoku izraelských lietadiel na územie Sýrie. Podľa portálu, odobne ako v prípade so zostreleným Il-20 aj tentoraz Izraelci zaútočili od Libanonu a kryli sa civilnými lietadlami, ktoré pristávali na medzinárodnom letisku v Bejrúte.
Sýrčania tak proti izraelským lietadlám nevystrelili svoje protilietadlové strely, pretože nechceli omylom zostreliť civilné lietadlo.
Keď je však naozaj pravdou to, že sa izraelskí vojenskí piloti kryli civilnými rukojemníkmi, možno to považovať za vojnový zločin a nové morálne dno na medzinárodnej scéne. Pritom izraelský útok možno hodnotiť ako neúspešný, izraelské lietadlá vystrelili 16 rakiet, z ktorých 14 sýrske systémy PVO S-200 a S-75 zostrelili. Informácie o raketách získali Sýrčania z ruských radarov systémov S-300 a S-400, ktoré sú dislokované v Sýrii.
Arabský vojenský analytik Abdul Bari Atvan na portáli Rai Al Youm publikoval takisto článok, v ktorom tvrdí, že podobný druh útokov, aký praktizuje Izrael dnes (útoky zo vzdušného priestoru tretích štátov), sa už dlho akceptovať nebude.
Ak aj nebudú sýrske rakety útočiť na izraelské lietadlá, ktoré sa budú schovávať za civilné stroje nad Libanonom, Sýrčania už ukázali, že sú schopní zasahovať izraelské pozemné ciele svojimi raketami.
Pri zostreľovaní izraelských rakiet totiž jedna zo sýrskych rakiet prenikla cez izraelský protiraketový systém Iron Dome a dopadla v tesnej blízkosti prístavu Haifa, túto skutočnosť priznali aj Izraelčania. To je podľa arabského analytika dôkazom, že drahý americký “protiraketový dáždnik” v cene niekoľkých miliárd USD nepracuje tak, ako by mal.
Sýrske systémy S-200 nemajú rozpoznávací systém “svoj – cudzí”, preto nebudú nikdy strieľať po izraelských lietadlách na území tretích štátov, najmä vtedy nie, keď sa izraelskí piloti kryjú civilistami.
Sýrski dôstojníci PVO získavajú prvé bojové skúsenosti s protilietadlovým systémom S-300, keď sa však zlepšia a útoky Izraela neprestanú, Abdul Bari Atvan je presvedčený, že sa čoskoro môžeme stať svedkami zostrelenia izraelských bojových lietadiel aj nad územím iných štátov (Libanon, Jordánsko).
To môže znamenať Netanjahuov politický koniec.
Od doby, kedy Rusko dodalo Sýrii modernizované systémy PVO S-300 sa počet narušení sýrskeho vzdušného priestoru znížil na minimum, izraelské lietadlá už nad Sýriou nelietajú a obmedzujú sa len na ostreľovanie sýrskych cieľov z územia tretích štátov. Ak sa pri tom naozaj kryjú civilnými lietadlami, svedčí to o tom, že izraelskí piloti majú so sýrskych S-300  strach.
 
 
Príspevok Útočí Izrael voči Sýrii už len s použitím rukojemníkov v civilných lietadlách? Takéto útoky sa už dlho tolerovať nebudú zobrazený najskôr Hlavné správy.