Berlín 16. apríla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Massoud Hossaini)
 
Sýrski utečenci žijúci s platným pobytom v Nemecku zrejme v čoraz vyššom počte opúšťajú túto krajinu kvôli náročnému procesu zlučovania rodín, zistil investigatívny výskum nemeckej stanice ARD. Preto hoci aj nelegálne odchádzajú do Turecka, keďže nemajú platné víza, a vyberú sa aj po riskantných trasách za pomoci pašerákov

Ilustračné foto odchádzajúcich migrantov

Na sociálnych sieťach teraz existujú skupiny, v ktorých si tisíce Sýrčanov vymieňajú informácie o “spätnom úteku z Nemecka”. Sú tu aj informácie o pašerákoch a cenách. Napríklad prekročenie hraničnej rieky Evros, ktorá oddeľuje Grécko od Turecka, stojí okolo 200 eur.
Z Nemecka sa do Grécka dostali ešte legálnym spôsobom, napríklad lietadlom, ale na cestu do Turecka musia vyhľadať pašeráka. Reportéri ARD šli práve do tejto grécko-tureckej pohraničnej oblasti a priamo na mieste sa dostali k niekoľkým Sýrčanom na ceste do Turecka a na situáciu sa opýtali aj pašerákov. Jeden povedal, že denne prevedie až 50 ľudí z Európy do Turecka a väčšinou sú to sýrski migranti s povoleným pobytom v Nemecku. Iný sa vyjadril, že v poslednom čase pašuje viac migrantov z Európy ako naopak.
“Skutočnosť, že utečenci sa vracajú naspäť po rovnakej trase, ktorou pôvodne prechádzali do Nemecka, je naozaj paradoxom,” vraví Dominik Bartsch, zástupca inštitúcie pre utečencov UNHCR v rámci OSN v Nemecku.
To, že takíto Sýrčania, aj keď dostali štatút doplnkovej ochrany a legálne povolenie žiť v Nemecku a napriek tomu odchádzajú odtiaľ nelegálnym spôsobom, poukazuje na ich vysoké váženie si hodnoty rodiny, čo im stojí za to riskovať strastiplnú cestu. Prestali veriť nemeckým úradom, ktoré ich dokonca aj písomne informovali, že zlučovanie rodín začne od marca 2018.
Úrady a politici v Nemecku však nevedia o “spätnej ceste” doteraz takmer nič. Podľa Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) neznámym spôsobom odišlo približne 4 000 Sýrčanov, medzi ktorými môžu byť aj tí, ktorí odišli do Turecka. Konkrétnosti sa nevedia preto, lebo ak bol cudzím štátnym príslušníkom udelený štatút ochrany s platným povolením na pobyt, môžu cestovať do iných európskych krajín a ich vycestovanie sa nezaznamená.
Minister vnútra Horst Seehofer (CSU) na otázku, či by Nemecko nemalo umožniť Sýrčanom legálne odísť do Turecka, odpovedá: “Keď sa už takouto inakšou cestou rozhodli? Sme slobodná krajina. Máme teraz na hraniciach kontrolovať aj odchody z krajiny?”
 
Príspevok “Útek z Nemecka”: Čoraz viac sýrskych migrantov sa vracia späť do Turecka, lebo príchod ich rodín je v nedohľadne zobrazený najskôr Hlavné správy.