Rámalláh 30. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)
 
Ústredná rada Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) v pondelok schválila návrh pozastaviť uznanie štátu Izrael a prerušiť s ním spoluprácu v bezpečnostnej a hospodárskej oblasti. Na svojej webovej stránke o tom informoval denník The Jerusalem Post

Ilustračné foto

Vo vyhlásení OOP sa uvádza, že tieto opatrenia prestanú platiť, keď Izrael oficiálne uzná palestínsky štát v hraniciach z roku 1967 a s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom.
Západné médiá pritom upozornili, že izraelské a palestínske bezpečnostné zložky spolupracujú na Západnom brehu veľmi tesne, takže akékoľvek prerušenie ich súčinnosti v bezpečnostnej oblasti vyvolá zrejme obavy z nárastu násilností.
Ústredná rada OOP prijala podobné vyhlásenie aj v januári tohto roku, ako aj v roku 2015. Tieto jej rozhodnutia však neboli implementované výkonným výborom OOP a ani prezidentom Mahmúdom Abbásom.
Abbás v nedeľu vo svojom prejave znovu vyzval zablokovať akýkoľvek mierový plán vedený americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Jeho očakávaný mierový plán prirovnal s Balfourovej deklarácii z roku 1917, v ktorej sa britská vláda zaviazala k vytvoreniu štátu pre Židov v historickej Palestíne. “Hoci Balfourova deklarácia bola prijatá, táto dohoda neprejde,” avizoval Abbás na margo Trumpovho plánu.
K uznaniu Izraela zo strany OOP došlo v rámci prvej dohody z Osla, uzavretej v roku 1993, ktorú sprostredkovali Spojené štáty. Trumpovo rozhodnutie ohľadne štatútu Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela bolo zvratom v desaťročia uplatňovanej politike Washingtonu voči tomuto mestu, ktorého východnú časť si nárokujú Palestínčania.
 
Príspevok Ústredná rada Organizácie pre oslobodenie Palestíny sa rozhodla pozastaviť uznanie Izraela i koordináciu bezpečnostných zložiek zobrazený najskôr Hlavné správy.