Caracas 4. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:Twitter)

Kontroverzne vnímané venezuelské ústavodarné zhromaždenie sa dnes po prvý raz zišlo v sídle venezuelského parlamentu a hneď sa pustilo do práce.
Členovia tohto nového orgánu si na prvom zasadnutí zvolili za svoju predsedníčku bývalú venezuelskú ministerku zahraničných vecí Delcy Rodríguezovú. Tú na tento post nominoval líder vládnucej Zjednotenej socialistickej strany Venezuely (PSUV) Diosdado Cabello, pričom hlasovaním ju následne jednomyseľne odobrilo všetkých 545 členov zhromaždenia, informovala agentúra AP.
Na snímke Delcy Rodríguez

Rodríguezová patrila k skupinke blízkych spolupracovníkov venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorí rezignovali na svoje funkcie, aby mohli kandidovať do ústavodarného zhromaždenia.
Svoju prvú schôdzu odštartovalo zhromaždenie spevom venezuelskej hymny. Delegáti zhromaždenia prišli do legislatívneho paláca, v ktorom zasadá aj venezuelský parlament, v sprievode stoviek prívržencov vlády v červených tričkách.
Viacerí z týchto prívržencov niesli v rukách ruže i portréty Madurovho predchodcu v prezidentskom úrade Huga Cháveza. Niektorí dokonca kričali “vrátil sa”, čím chceli zasadiť ranu opozícii. Tá totiž po zisku väčšiny kresiel v parlamente nariadila v roku 2015, aby boli podobizne a fotografie Cháveza z okolia parlamentu odstránené.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.