Ústavný súd: Zmrazenie platov niektorých ústavných činiteľov bolo protiústavné

Košice 25. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Zmrazenie platov niektorých ústavných činiteľov pre rok 2017 nebolo v súlade s Ústavou SR. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd (ÚS) SR.

Na snímke tabuľa Ústavného súdu SR

Novela prijatá Národnou radou (NR) SR zmrazila minuloročné platy na úrovni roka 2011 u časti ústavných činiteľov. V rozpore s ústavou sú podľa ÚS ustanovenia, ktoré sa týkajú predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), verejného ochrancu práv a komisárov pre deti a pre osoby so zdravotným postihnutím. Taktiež ide o štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii v služobnom úrade, ktorým je ministerstvo, a vedúceho ostatného ústredného orgánu štátnej správy a člena rady, ktorých plat sa odvíja od platu poslanca NR.
Príslušnú novelu, ktorá zmrazila minuloročné platy aj u prezidenta, poslancov NR a členov vlády, napadol na ÚS generálny prokurátor Jaromír Čižnár. ÚS podľa tlačovej správy “vo zvyšnej časti návrhu nevyhovuje”.
K stredajšiemu verdiktu pripájajú odlišné stanovisko ústavní sudcovia Peter Brňák, Milan Ľalík a Lajos Mészáros.
Generálny prokurátor v podaní na ÚS argumentoval, že ekonomický rast v posledných rokoch a každoročné zvýšenie priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR neodôvodňujú prijatie daných úsporných opatrení, ktoré sa prijímajú v čase ekonomickej krízy. “Takúto právnu úpravu považujem za neprípustný zásah do ústavne garantovaného princípu právneho štátu,” uviedol Čižnár.
 
Príspevok Ústavný súd: Zmrazenie platov niektorých ústavných činiteľov bolo protiústavné zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)